Rodzicielstwo – przywilej dla bogatych

Lokalnie Series Top News grud 13, 2017 at 6:00 am

aadzieci2

Opieka nad małymi dziećmi jest w Toronto piekielnie droga.

Z raportu opublikowanego przez Canadian Center for Policy Alternatives wynika, że mieszkający tutaj rodzice muszą sięgnąć głęboko do swoich portfeli by zapewnić swoim pociechom odpowiednią opiekę, jeżeli nie chcą zrezygnować z pracy.

Według wyliczeń autorów opracowania koszt opieki nad dzieckiem w Toronto wynosi średnio 21.096 dolarów rocznie. A co gorsze – koszty te rosną sześć razy szybciej niż stopa inflacji!

- Ta sytuacja jest, delikatnie mówiąc, do bani. Okazuje się, że posiadanie dziecka w mieście jest przywilejem dostępnym tylko dla zamożnych, tych którzy mogą sobie na to pozwolić – mówi mieszkanka Toronto, Rebecca Nmezi.

Nmezi postanowiła zrezygnować z pracy i pozostać w domu ze swoją 10-tygodniową córką i 2,5-letnim synem. Obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim, ale choć chciałaby powrócić do pracy w zakładzie fryzjerskim, obawia się, że koszt opieki nad dziećmi będzie wyższy niż jej wynagrodzenie.

- To nie miałoby sensu. Nie sądzę, żeby udało mi się zarobić wystarczająco dużo, by pokryć koszty opieki nad dziećmi – mówi Mnezi.

aadzieciWedług raportu “Time Out, Child Care Fees in Canada 2017”, koszt wysłania dziecka do przedszkola wzrósł w przeciągu ostatnich trzech lat o 21,4%. Średni koszt umieszczenia dziecka w „day care”wynosi 1354 dolarów miesięcznie, a opieka nad niemowlęciem sięga 1758 dolarów i jest najwyższy w całej Kanadzie.

Inne miasta w rejonie GTA notują podobne ceny. W Mississaudze i Vaughan cena z opiekę nad niemowlakiem wynosi 1400 dolarów miesięcznie. W Brampton, Vaughan, Mississaudze i Markham koszt przedszkola siega 1000 dolarów.

- To jest zbyt drogie i dla przeciętnej rodziny nieosiągalne – mówi Martha Friendly, współautorka raportu.

Rząd federalny obiecał złagodzić ciężary związane z opieką nad dziećmi dla tych, których na to nie stać. Przeznacza na to 7,5 miliarda dolarów w przeciągu najbliższych 11 lat. Pirewsza raga to 500 milionów w 2017 roku. Kolejne raty mają siegać 870 milionów rocznie do roku 2026.

Jak wysokie są koszty opieki nad dziećmi w Toronto świadczy fakt, że w Quebecu koszty te wynoszą 168 dolarów miesięcznie, choć w Montrealu są nieco wyższe, bo sięgają 183 dolarów za ten sam okres czasu. W wymiarze rocznym w takich miejscowościach jak Laval czy Quebec City obciążenie rodzin sięga 2196 dolarów.

Friendly podkreśla, że prowincja Quebec stanowi tu dobry wyjątek wyjątkowo niskich kosztów. W pozostałych prowincjach Kanady są one wyższe, choć nie tak wyśrubowane jak w Toronto i okolicach.