Przesuwając horyzont

Gdzie na weekend grud 14, 2017 at 11:21 pm

parenting-schedule-holidays-toronto-family-lawIm bliżej Świąt, tym więcej na drogach pośpiesznych, zirytowanych kierowców, tym więcej na parkingach agresywnej walki o miejsce bliżej wejścia, tym mniej w nas empatii i zwykłej, ludzkiej serdeczności. Może by więc tak, w najbliższy weekend przesunąć odrobinę horyzont?

Wystarczy spojrzeć poza czubek własnego nosa, zdjąć klapki z oczu i rozejrzeć się na boki. Z pomaganiem często jest tak, że wydaje nam się, iż wszyscy inni powinni to robić, a my w sumie to niekoniecznie. A można, trzeba i warto. Nie tylko w Święta, choć ten najgorętszy, świąteczny czas stwarza nam idealne pole do popisu. I wcale nie trzeba od razu własnymi rękoma kopać studni w Somalii czy budować szkoły Gwatemali. Pomóc można tutaj, lokalnie. Statystyki pokazują, że dziewięciu na dziesięciu pytanych Kanadyjczyków twierdzi, że Święta Bożego Narodzenia stały się zbyt komercyjne.

Holiday Helpers to organizacja, którą w 1996 założyły dwie siostry – April i Sarah Rutka, pomogła odnaleźć prawdziwego ducha Świąt ponad 5,800 dzieciom w całym GTA, a na pomoc rodzinom o niskim dochodzie zebrała w sumie $1.7 miliona dolarów. W przeciwieństwie do wielu innych organizacji charytatywnych, w Holiday Helpers 92% uzbieranych pieniędzy trafia do potrzebujących. Każdy z nas może dołączyć do elfiej ekipy – są trzy sposoby pomocy:
1). Sponsorowanie rodziny. Wybieramy z listy rodzinę w potrzebie i ruszamy na świąteczne zakupy z listą rzeczy, których ta właśnie, jedna, konkretna rodzina potrzebuje. Na liście nie znajdziecie elektronicznych gadżetów, designerskich torebek czy drogich perfum, a raczej zimowe, ciepłe ubrania i buty, sprzęt użytku domowego, drobne zabawki dla dzieci i karty podarunkowe na zakupy spożywcze.
2) Dotacje pieniężne. Wpłacamy wybraną kwotę przez stronę internetową organizacji. $50 pokryje koszt zimowej kurtki, za $100 sprezentujemy komuś piękną choinkę, $125 zapewni wigilijną kolację, pakiet za $350 „Świąteczny poranek” pozwoli na zakup ciepłych ubrań i prezentów dla samotnej matki z dwójką dzieci. Czyjeś Święta zaczarować można także wpłacając dowolną kwotę, także bardziej tradycyjną metodą, czyli czekiem (na: Holiday Helpers Canada, adres: 5407 Eglington Ave West, Suite 201, Toronto, M9C 5K9). Dotacje takie można odpisać od podatku.
3) Wolontariat. Dla tych, którzy lubią pomagać dosłownie, angażując własne ręce i czas. Aby zostać elfem-pomagierem trzeba się pospieszyć, bo takich, którzy zdecydowali się na tę formę pomocy jest sporo. Praca polega na sortowaniu i pakowaniu prezentów, ornamentów choinkowych, czy odbieraniu paczek od sponsorów w Holiday Helpers Warehouse (przy 320 Matheson Blvd., West w Mississauga). Wymagania: uśmiech, szybkie palce, 4-godzinna wytrzymałość oraz odpowiednia estyma dla idei Świąt. W wolontariat można zaangażować dzieci powyżej 14 roku życia. W opcji drugiej można zostać Elfem-kurierem. Tu wymagane są: uśmiech, ciepłe serce, prawo jazdy, własny, duży samochód, umiejętność pracy zespołowej i siła potrzebna do dźwigania prezentów i sprawdzony partner do pomocy. Kierowcy – Elfy pracuję w najbliższy weekend (14,15&16), dostarczając paczki do potrzebujących rodzin.
Inne opcje pomocy sugerowane przez Holiday Helpers to np. zorganizowanie firmowego Christmas Party z założeniem zbiórki funduszy na święta dla rodzin o niskich dochodach. Czy będzie to maraton świątecznych filmów, impreza brzydkich swetrów czy wspólne lepienie bałwana – imprezę rejestruje się na stronie organizacji, i przy wsparciu merytorycznym (pomysły, planowanie, zaproszenia, sama zbiórka pieniędzy) – wspólnie, świetnie się bawiąc, czyni się dobro. Szczegółowe informacje znajdziecie na: http://holidayhelpers.org/ lub kontaktując się telefonicznie: 416-214-3659 bądź emailowo: [email protected]

15129677_1314887738535943_7070507733772135041_o.jpg-resize_then_crop-_frame_bg_color_FFF-h_1365-gravity_center-q_70-preserve_ratio_true-w_2048_

Podobne akcje w okresie Świąt organizują misje, kościoły, organizacje dobroczynne czy centra kultury (community centers). Wystarczy zapytać. Kilka sprawdzonych miejsc to chociażby Society of St. Vincent De Paul, Hope for Children Foundation, Toronto City Mission, Daily Bread Food Bank, Salvation Army czy Trek for Teens (organizacja wspierająca bezdomnych nastolatków – na terenie Kanady jest ich ponad 40,000).

Zdarzyć się może, że wszystkie miejsca na prace charytatywne będą już… zajęte ( widać „wszyscy inni” wzięli sobie ideę niesienia pomocy do serca). Jest jednak sporo innych rzeczy, które możecie zrobić w najbliższy weekend, aby pomóc komuś poczuć prawdziwą atmosferę Świąt. Simple act of kindness – prosty akt życzliwości – niewiele kosztuje, a znaczy bardzo dużo.

  • Zapytać sąsiada czy nie potrzebuje pomocy przed świętami (szczególnie gdy to sąsiad leciwy)
  • Upiec świąteczne ciastka, podzielić się ze współpracownikami lub sąsiadami
  • Napisać kilka miłych słów do ludzi, którzy pracują dla naszych społeczności (listonosze, kierowcy transportu publicznego, ludzie ze znakami „STOP” na skrzyżowaniach, przeprowadzający bezpiecznie dzieci przez jezdnię)
  • Zaprosić samotnego sąsiada lub świeżego emigranta z rodziną na świąteczny obiad, wieczór filmowy, lub wspólne kolędowanie
  • Przystanąć, porozmawiać z obcym człowiekiem. Serdecznie, z zainteresowaniem, uśmiechem, życząc Wesołych Świąt, albo zostawić komuś za wycieraczką na szybie krótki liścik z życzeniami…
  • Zrobić kilka szalików na drutach i zostawić je w ruchliwych miejscach w Toronto ze specjalnym oznaczeniem, że są one prezentem dla najbardziej potrzebujących
  • Zawieźć ciepłe koce, jedzenie i zabawki do schroniska dla zwierząt
  • Anonimowo kupić komuś kawę albo inny ciepły napój
  • Oddać krew
  • Robiąc świąteczne zakupy w sklepie spożywczym kupić coś dla potrzebujących – większość sklepów organizuje w okresie bożonarodzeniowym zbiórki żywności. Wiecie co cieszy najbardziej? Podobno masło orzechowe – zdrowe, sycące, pełnowartościowe.

I tak dalej i tak dalej… Święta to głównie czas dawania, kwestia co się daje i komu… Niech ten nadchodzący, przedświąteczny weekend będzie świadomy, dobry i jasny.
Webpage_banner_(3)