Wielka feta w torontońskim metrze

Lokalnie Top News grud 16, 2017 at 10:00 am

aametro

Przedłużenie pierwszej linii metra o 8,6 kilometra ze stacji York University do Vaughan Metropolitan Centre celebrowało wielu kanadyjskich polityków. Wśród nich obecny był sam Justin Trudeau.

Obok premiera Kanady wstęgę przecinała również premier Ontario, Kathleen Wynne i burmistrz Toronto, John Tory.

Wspólne przecinanie wstęgi odbyło się na najdalej położonej stacji w centrum Vaughan. Po tej uroczystości wszyscy oficjele wsiedli w pociąg i przejechali do pierwszej stacji na przedłużeniu linii, na York University. Tam odbyła się konferencja prasowa. Tam Trudeau nazwał przedłużenie linii torontońskiej kolejki podziemnej „wspaniałą wiadomością dla studentów, osób dojeżdżających do pracy i ich rodzin”.

- Komunikacja publiczna w Toronto miała trudności z nadążeniem za popytem – powiedział premier Kanady – Wydłużenie linii oznacza szybsze dojazdy, mniej czasu spędzonego w korkach ulicznych i więcej pieniędzy w kieszeniach mieszkańców, gdy przesiądą się ze swoich samochodów do metra.

Czas przejazdu po nowym odcinku podziemnej kolejki będzie trwał około 13 minut, a całkowity czas podróży z centrum Vaughan do Union Station w centrum Toronto wyniesie 42 minuty.

aametro3

Na przedłużeniu linii pierwszej znajduje się sześć nowych stacji: Downsview Park, Finch West, York University, Pioneer Village, Highway 407 i Vaughan Metropolitan Centre.

- Wszystkie stacje są w pełni dostępne, wyposażone w Wi-Fi, automaty Presto a także mają udogodnienia dla rowerzystów – chwalił inwestycję prezes TTC, Josh Colle.

Szacuje się, że przedłużenie metra spowoduje wzrost ilości podróży o około 36 milionów w skali roku i wyeliminuje ponad 30 milionów podróży samochodowych.

 

- Ekspansja metra do Vaughan, to największa rozbudowa podziemnej kolejki w Toronto w tym pokoleniu – podkreśliła premier Ontario, Kathleen Wynne – Duże przedsięwzięcia wymagają czasu i wszyscy, którzy tutaj razem jesteśmy zdajemy sobie sprawę, jak duże to jest osiągnięcie.

Rozbudowa linii metra o 6 stacji kosztowała w sumie około 3,2 miliarda dolarów.

Burmistrz Toronto, John Tory podkreślił, że mieszkańcy miasta nie będą musieli czekać tak długo na kolejne udogodnienia komunikacyjne w mieście wskazując na budowę lekkiej kolejki naziemnej LRT Eglinton Crosstown.