Film o Janie Lewanie – królu polki

Polacy w Kanadzie Series Top News grud 18, 2017 at 4:00 pm
Jan Lewan z żoną podczas premiery “The Polka King" na festiwalu Sundance

Jan Lewan z żoną podczas premiery “The Polka King” na festiwalu Sundance

Jan Lewan (z domu Lewandowski) miał być królem polki. Jego finansowa działalność zaprowadziła go jednak do więzienia. O słynnym Polaku z Kanady i USA opowiada najnowsza komedia – “The Polka King”.

Jan Lewandowski urodził się w Sopocie w roku 1948. Skończył średnią szkołę muzyczną w Gdańsku i podjął pracę w warszawskim Teatrze Syrena, z którym zaczął podróże po świecie. Marzył jednak o Ameryce.

W 1972 roku wyjechał z komunistycznej Polski do Kanady wraz z polskim zespołem muzycznym. Nigdy nie wrócił. Wymknął się z autobusu  postanowił ułożyć sobie życie w Ameryce. Na początek właściciel jednego z motelików w Niagara Falls zgodził się przyjąć go do pracy.  Za dnia pracował w motelu, wieczorami zaś grywał dla Polonii w salkach parafialnych czy polonijnych klubach nawiązując potrzebne kontakty z każdym kogo napotkał. Mówiąc biegle w 4 językach (polski, angielski, rosyjski i niemiecki) Lewandowski orientował się, że zamykając się na polonijnym podwórku wielkiej kariery nie zrobi.

Jack Black jako polski "Król polki"

Jack Black jako polski “Król polki”

zz The Polka KingWylądował w końcu w Hazleton w Pensylwanii, gdzie poznał przyszłą żonę Rhondę i gdzie założył pierwszą swą orkiestrę.

Wkrótce w Pensylwanii, gdzie osiedliła się spora grupa imigrantów z Europy Wschodniej, stworzył prawdziwe “imperium polki” warte miliony dolarów. Sam nazywany był jej “królem”.

Przez blisko 30 lat zadziwiał rzesze fanów na całym świecie. Zgarnął nominację do nagrody Grammy, a jego słuchaczami byli m.in. Donald Trump, George W.H. Bush, Lech Wałęsa, a nawet sam Jan Paweł II.

Lewan (dla ułatwienia wymowy skrócił nazwisko) zbił fortunę dzięki swojemu urokowi i energii. Było jednak coś jeszcze – swoim fanom oferował prawdziwy “styl polki”. Od koncertów i produkowanych z tej okazji patriotycznych gadżetów (sprowadzanych prosto z Polski), po wycieczki po Europie, a nawet dostęp do największego Polaka, samego papieża Jana Pawła II.

“Król polki” nakłaniał ludzi, by inwestowali pieniądze i dołączali do jego piramidy finansowej. Z kolei polonijni fani (przeważnie w podeszłym wieku) z wielką przyjemnością oddawali swoje oszczędności, aby inwestować w muzyczne imperium, które wydawało się kurą przynoszącą złote jaja (aby uzyskać większy kapitał na zakupy w Polsce zaczął oferować weksle z gwarantowanymi 12 proc. odsetkami).

Kiedy jednak okazało się, że transakcje Lewana nie do końca były zgodne z prawem, całe imperium legło w gruzach… On sam trafił na 5 lat do więzienia, a świat dowiedział się o największym w historii przestępstwie finansowym mającym związek z polką.

Tę nieprawdopodobną historię w stylu “amerykańskiego snu” odkryli w 2009 roku dla kina John Mikulak i Joshua Brown, którzy losy polskiego emigranta przedstawili w dokumencie “The Man Who Would Be Polka King” (“Człowiek, który miał być królem polki”).

Teraz za opowieść wzięła się platforma Netflix. W sieci pojawił się właśnie zwiastun produkcji “The Polka King”, która zadebiutuje w serwisie na początku 2018 roku.

W główną rolę wcieli się Jack Black – amerykański aktor, komik, muzyk i scenarzysta.

W nowym filmie wystąpią także: Jason Schwartzman, Jenny Slate, Jacki Weaver i J.B. Smoove.

Za reżyserię odpowiada Maya Forbes, która razem z Wallacem Wolodarsky napisała także scenariusz filmu. Dwójka pracowała wcześniej nad takimi produkcjami jak: “Monsters vs. Aliens” czy “American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona”.

“The Polka King” zadebiutuje na platformie Netflix 12 stycznia 2018 roku.

Więcej o Janie Lewanie – TUTAJ.

“The Polka King” - zwiastun filmu:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=25&v=ZWGh7si0Y50