3 miliony dolarów rocznie z zaokrąglania centa

Kanada Top News grud 18, 2017 at 12:30 pm

zz centWedług młodego naukowca z University of British Columbia, sklepy spożywcze w Kanadzie zarabiają sporo pieniędzy na możliwości zaokrąglania ceny o centa. 

Studentka trzeciego roku ekonomii i matematyki Christina Cheng z Vancouver napisała rozprawę, z której wynika, że sklepy spożywcze są dzięki temu w stanie zarobić nawet 3,27 mln rocznie.

W 2012 roku Ottawa ogłosiła plany stopniowego wycofywania z rynku miedzianych centówek, w związku z czym zakupy gotówkowe są teraz zaokrąglane w górę lub w dół do najbliższego przyrostu 5-centowego.

Cheng bardzo chciała wiedzieć, czy zmiana ta przynosi korzyści kupującym czy sprzedającym.

Najpierw zwerbowała znajomego i wspólnie spędzili około półtora miesiąca, dokumentując ponad 18000 cen w sklepach spożywczych, robiąc zdjęcia nalepek z cenami i wprowadzając ceny do arkusza kalkulacyjnego.

Ustalono, że większość cen kończy się w. 99 lub .98 – liczbach, które transakcje w transakcjach ulegają zaokrągleniu w górę, gdyby podatek nie został zastosowany.

Cheng użyła symulatora komputerowego do stworzenia “koszy na zakupy” z różnymi przedmiotami. Dostosowała różne zmienne, takie jak liczba pozycji i kwoty podatków, oraz uwzględniła dane z Banku Kanady.

W ostateczności jej analiza wykazała, że ​​sklepy spożywcze czerpią zyski z zaokrąglania centa. Kanadyjscy konsumenci nie płacą za to dużo więcej, ale zaokrąglanie transakcji może oznaczać duże pieniądze dla detalistów spożywczych w całym kraju, przy czym każdy sklep średnio ściąga w ten sposób ekstra 157 dolarów rocznie.

Jej rozprawa na ten temat wygrała konkurs na najlepszą pracę licencjacką na konferencji International Atlantic Economic Society w Montrealu i zostanie opublikowana na łamach “Atlantic Economic Journal”.

Jednakże Retail Council of Canada nie zgadza się z tymi ustaleniami. Karl Littler, wiceprezes rady ds. publicznych stwierdził, że “zastosowane metody nie są obiektywne, a średni rachunek za artykuły spożywcze wynosi $53 i składa się z większej liczby przedmiotów niż zawarte w koszykach symulowanych przez panią Cheng”.

Littler powiedział też anegdotycznie, że podział centa wynosi około 50-50, przy czym połowa sumy jest zaokrąglana i przynosi korzyści konsumentom, a druga połowa – sprzedawcom.

- Nie istnieje żaden nikczemny plan, aby zagarnąć centy - zaznaczył.