Trener hokeistów deportowany do Kanady

Polacy w Kanadzie Top News grud 19, 2017 at 12:30 pm
zz coolen

Tom Coolen

Szkoleniowiec Tauronu KH GKS Katowice i asystent selekcjonera reprezentacji Polski Tom Coolen po lądowaniu na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie nie został wpuszczony i musiał wrócić do Kanady.

Powodem są przepisy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które dotyczą także wielu Polonusów mieszkających w Kanadzie, o ile wizytują Polskę tylko z kanadyjskim paszportem.

Obywatele Kanady mogą wjeżdżać i przebywać na terenie Polski bez wizy do 90 dni. 

W okresie 180 kolejnych dni od momentu pierwszego wjazdu, niezależnie od celu pobytu (turystyka, studia, praca, spotkania biznesowe, itp.) mimo braku wymogu wizy, może być jednak konieczne uzyskanie zezwolenia na wykonywanie pracy. W przypadku pobytu dłuższego niż 90 dni, należy uzyskać wizę lub zezwolenie na pobyt czasowy - tak mówią odnośne przepisy.

64-letni trener Tom Coolen miał w paszporcie wbitą adnotację o złożonym wniosku o stały pobyt w Polsce. Był przekonany, że tym samym działa już procedura i bez przeszkód wróci do Polski.

Coolen był podobno świadomy ewentualnych trudności. Obecnie załatwia w Toronto stosowne formalności i wszystko wskazuje na to, że lada dzień będzie z powrotem w Polsce.

Z uwagi na podobne ryzyko do Kanady nie zdecydowali się polecieć dwaj zawodnicy GKS-u Tychy – bramkarz John Murray i skrzydłowy Alex Szczechura. Ten drugi pochodzi z Brantford i jest pochodzenia polskiego, obywatelami polskimi byli jego dziadkowie od strony ojca.