Kolejna kompromitacja Bombardiera

Lokalnie Series Top News grud 22, 2017 at 10:00 am

aabombardier

Znany kanadyjski producent samolotów, pojazdów szynowych i lokomotyw po raz kolejny zawalił termin dostawy nowych zestawów tramwajowych dla Toronto.

Według pierwotnego kontraktu Bombardier miał do końca grudnia tego roku dostarczyć 145 tramwajów dla Toronto. W związku z ciągłymi opóźnieniami i kłopotami produkcyjnymi wiele razy renegocjowano umowę. W końcu firma zobowiązała się do końca tego roku wyprodukować i dostarczyć 64 zestawy tramwajowe. I nawet tej skromnej liczby nie była w stanie wykonać. W sumie na miejskich torach będą jeździły tylko 63 nowe tramwaje Bombardiera, choć też do końca nie wiadomo, kiedy, bo tramwaje dotarły do miasta niedokończone. Ich wykończenie nastąpi w zakładach naprawczych TTC.

Bombardier próbuje desperacko wywiązać się z umowy w ostatniej chwili zmuszając pracowników zakładów w Kingston i Thunder Bay do pracy w Święta Bożego Narodzenia.

- Pracujemy nawet w Święta, by wypełnić nasze zobowiązanie – powiedział rzecznik Bombardiera, Eric Prud’Homme – Poinformowaliśmy TTC, że mamy problemy z naszymi kooperantami.

Do tej pory Bombardier usprawiedliwiał tak znaczne opóźnienia dostawami wadliwych części z fabryki w Meksyku, kłopotami z organizacją pracy, trudnym technologicznie charakterem nowych tramwajów i kłopotami ze znalezieniem dobrze wykwalifikowanych pracowników.

Wyprowadzony z równowagi ciągłymi problemami producenta tramwajów burmistrz Toronto stwierdził, że dostawy Bombardiera „stały się farsą”.

Warto dodać, że umowa zawarta między Toronto a firmą mającą swoja główną siedzibę w Montrealu była kontraktem, którym może marzyć kierownictwo każdego przedsiębiorstwa. Była długoterminowa i opiewała na sumę grubo przekraczającą miliard dolarów.

W związku z opóźnieniami w dostawie nowych pojazdów szynowych dla miasta, Toronto zmuszone zostało do wydania dodatkowych 34 milionów dolarów na remont starych tramwajów. Dlatego urząd miasta w 2015 roku pozwał Bombardiera do sądu z wnioskiem o odszkodowanie i sprawę wygrał. Miasto wciąż czeka na wypłatę zasądzonych pieniędzy.

Bombardier broni się przed kolejnym pozwem o opóźnienia twierdząc, że od ubiegłego roku „podwoił liczbę dostaw”.

- Dzięki nowym inwestycjom stale zwiększaliśmy produkcję, tak jak się umówiliśmy – stwierdził rzecznik Prud’Homme – To nam pozwoliło dostarczyć najwyższą miesięczną liczbę pojazdów wysłanych z zakładów w Thunder Bay.

Prud’Homme dodał, że dyrektorzy Bombardiera niedawno spotkali się z kluczowymi dostawcami, aby „zażądać środków naprawczych w celu poprawy wydajności i przyspieszenia dostaw.”

TTC nie komentowało ostatniego niepowodzenia producenta tramwajów, natomiast Toronto zweryfikowało kolejny kontrakt między Toronto a Bombardierem na dostawę wagonów dla kolejki LRT, jaka jest budowana wzdłuż ulicy Eglinton Ave. Toronto poszuka innego dostawcy. Pierwotne zamówienie dla Bombardiera opiewało na dostarczenie 182 lekkich pojazdów szynowych. Obecnie zostało ono zredukowane do 76 zestawów.

W listopadzie 2016 roku Metrolinx złożył zawiadomienie o zamiarze anulowania wartego 700 milionów dolarów kontraktu, ale producent odwołał się do sądu i dostał nakaz utrzymania umowy dotyczącej kolejki Eglinton Crosstown.