Zmarła pierwsza kobieta, która była burmistrzem Toronto

Lokalnie Top News grud 22, 2017 at 6:00 am

aarowlands

June Rowlands miała 93 lata.

Jej córka, Bruce Rowlands mówi, że jej matka zmarła w czwartek wieczorem w ośrodku opieki długoterminowej.

Rowlands została wybrana na burmistrza Toronto w 1991 roku i pełniła tę funkcję do roku 1994. Stanowisko burmistrza największego miasta Kanady było ukoronowaniem długiej kariery w lokalnej polityce, która zaczęła się w 1976 roku, kiedy to Rowlands została wybrana miejską radną. W czasie pracy dla miasta była szefem komisji budżetowej, robiła wiele, by wąwozy w mieście zachowały swój naturalny charakter i historyczne obiekty w mieście. Przede wszystkim jednak najwięcej zaangażowania włożyła w walkę o tanie mieszkania dla osób o niskich dochodach. W czasie swojej kariery była pierwszą kobietą, która byłą szefową przedsiębiorstwa komunikacji publicznej TTC a także szefem Metropolitan Toronto Police Commission.

Córka byłej burmistrz mówi, że jej matka zawsze odczuwała palącą potrzebę działania na rzecz ludzi w trudniejszej sytuacji życiowej.

- Wspierała organizacje kobiece, zawsze opowiadała się za pokrzywdzonymi, starała się nieść im pomoc – opowiada Bruce Rowlands.

Obecny burmistrz Toronto, John Tory nazwał swoją zmarłą poprzedniczkę „pionierem szlaku”.

- Pomogła zbudować to miasto, wytyczyła szlak jako pierwsza kobieta, szef TTC, twórca miejskiego budżetu, szefowa komisji kontrolującej miejską policję, a w końcu burmistrz Toronto – stwierdził John Tory.

Rodzina planuje zorganizować żałobne nabożeństwo w Nowy Rok.