Nie wszystkie stare rowery pójdą na złom

Lokalnie Top News grud 25, 2017 at 6:00 am
Fred Sztabomski z pierwszym odrestaurowanym rowerem dla CultureLink.

Fred Sztabomski z pierwszym odrestaurowanym rowerem dla CultureLink.

Służby porządkowe Toronto zebrały w ubiegłym roku 544 porzucone zepsute rowery. Część z nich zostanie naprawiona i uzyska swoje „drugie życie”. Trafią do potrzebujących.

Cmentarz zepsutych i pordzewiałych rowerów znajduje się na specjalnym policyjnym „parkingu” w Leslieville. Większość z nich znalazła się tam po powiadomieniu właścicieli, których odnaleźli policjanci.

- Niektóre z nich wyglądają fatalnie, ale niektóre maja w sobie dużo życia i po prostu potrzebują odrobiny miłości – mówi Fred Sztabinski, właściciel firmy Fix Coffee + Bikes, kawiarni połączonej z warsztatem naprawy rowerów położonej w zachodniej części Toronto.

Wraz z organizacją charytatywną CultureLink Sztabinski postanowił naprawić tej zimy 25 rowerów. Każdy z nich doprowadzony zostanie do stanu idealnego, wymienione zostaną uszkodzone części, ramy odświeżone, a na wiosnę przekazane za darmo osobom potrzebującym.

Sztabinski i jego mechanicy już odrestaurowali jeden rower, jasnoniebieski podmiejski, turystyczny z bagażnikiem i błotnikami. W tym tygodniu FixCoffe przystąpi do naprawy zabytkowego rowerowego „krążownika” marki Peugeot, z którego nowy właściciel, gdy to arcydzieło trafi do jego rąk, powinien być dumny.

Zachwyt Sztabinskiego nad linią ramy starego Peugeota podziela Kristin Schwartz z CultureLink określając ją jako „słodką”. Jej zdaniem rower powinien trafić do nowoprzybyłego mieszkańca Toronto lub do licealisty, który potrzebuje sposobu na szybkie przemieszczanie się.

aarowerySchwartz mówi, że nawiązanie współpracy z miastem i firmą Fix Cofee już okazało się sukcesem, choć jeszcze żaden rower nie trafił do rąk potrzebującego. Dzięki temu programowi lokalni rowerzyści zorganizowali się i łączą z nowoprzybyłymi,, pokazują im otoczenie, zalecają najbezpieczniejsze trasy rowerowe.

Oprócz partnerstwa Fix Bike i CultureLink pięć innych grup współpracuje z miastem i odnawia porzucone rowery. Są to Bike Pirates, Scarborough Cycles, Bikeworks i Brickworks

Oprócz partnerstwa Fix i CultureLink, cztery inne grupy współpracują z miastem, aby odnowić porzucone rowery. Są to: Bike Pirates, Scarborough Cycles, Bikeworks i Brickworks.

Sztabinski zachęca inne organizacje do udziału w akcji, bo rowerów, które można uratować jest sporo. Tymczasem władze miasta informują, że każdy, kto znajdzie opuszczony rower może zadzwonić pod numer 311 i zgłosić znalezisko.