Polska zarobi na Kanadzie?

Polacy w Kanadzie Series Top News grud 26, 2017 at 6:00 am

zz ceta2Umowa o wolnym handlu z Kanadą to szansa nie tylko dla polskich producentów żywności, ale również firm zainteresowanych rynkiem… amerykańskim.

Trzy miesiące minęły od wejścia w życie umowy o wolnym handlu podpisanej między Unią Europejską a Kanadą. Na jej efekty przyjdzie jeszcze poczekać, ale zdaniem rządowych szacunków Polska powinna na niej mocno skorzystać.

Według wewnętrznego opracowania Ministerstwa Rozwoju, zgodnie z przeprowadzonymi symulacjami skumulowany efekt handlowy wprowadzenia umowy CETA w eksporcie do Kanady z Polski w ciągu pierwszych 5 lat jej obowiązywania jest szacowany na 446,2 mln dol., z czego ponad 44 mln dol. przypadnie na towary rolno-spożywcze, a 402 mln dol. na towary nierolne.

zz ceta1Z kolei import z Kanady ma wynieść 160 mln dol., z czego 39 mln dol. przypadnie na towary rolno-spożywcze i 121,6 na pozostałe.

Resort rozwoju oczekuje też wzrostu w usługach dla biznesu i transporcie morskim. Do tej pory Polska ma duże dodatnie saldo w handlu z Kanadą. W I półroczu 2017 r. eksport osiągnął wartość 3 mld zł. (według GUS).

Ciekawą rozmowę nt. otwartości Kanady dla polskich przedsiębiorców zamieszcza portal wtkplay.pl – TUTAJ.

Radcy prawni Piotr Spaczyński i Łukasz Karpiesiuk tłumaczą czym jest CETA, jakie są szansa i zagrożenie dla polskich przedsiębiorców i co powinien wiedzieć polski przedsiębiorca by zacząć sprzedawać swoje towary w Kanadzie?