Niespodziewana przerwa w podróży

Kanada Top News grud 27, 2017 at 6:00 am
Na zmarzniętych pasażerów w remizie strażackiej czekał ciepły posiłek.

Na zmarzniętych pasażerów w remizie strażackiej czekał ciepły posiłek.

Pociąg Via Rail jadący z Vancouver do Toronto utknął niespodziewanie w drodze. Pasażerowie musieli spędzić pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia w maleńkiej wiosce Spy Hill na wschodzie prowincji Saskatchewan.

Pociąg był już spóźniony osiem godzin, gdy mieszkaniec miejscowości Langham w Saskatchewan, Ryan Siemens wsiadł do wagonu z żoną Sandrą i trzema synami, by udać się na Święta do Winnipegu. Była Wigilia Bożego Narodzenia, godzina 17:30.

Sandra Siemens i jej synowie: Elliott, Isaiah  i Bennett

Sandra Siemens i jej synowie: Elliott, Isaiah i Bennett

Pociąg ruszył i zdążał do celu. Po kilku godzinach w wagonie zaczęły migotać światła awaryjne. Po niedługim czasie zrobiło się bardzo zimno. O 4:30 nad ranem załoga pociągu zdecydowała się zgromadzić wszystkich pasażerów w jednym wagonie, gdzie było trochę cieplej. Po kilku godzinach walki z awarią energetyczną zdecydowano, że pociąg zawróci do najbliższej miejscowości położonej 250 kilometrów od Regina, wioski Spy Hill, gdzie na stałe żyje 300 mieszkańców.

Tam, w niedzielny poranek na 98 pasażerów pociągu czekało iście królewskie przyjęcie. W miejscowej remizie strażackiej stały stoły zastawione różnymi potrawami z gorącymi, świeżo usmażonymi naleśnikami.

- Mieszkańcy Spy Hill przyjęli nas jak rodzinę. Wszystko zorganizował szef miejscowej straży pożarnej. Karmili nas, przynieśli mnóstwo zabawek dla naszych dzieci – opowiada pan Siemens-

Po południu dla pasażerów pod kierunkiem kucharza Via Rail przygotowano smaczny świąteczny obiad. W międzyczasie Via Rail przygotowała autobusy i transport lotniczy dla kolejowych „rozbitków”. W rezultacie późnym popołudniem w poniedziałek wszyscy dojechali do Winnipeg.

- Załoga Via Rail i mieszkańcy Spy Hill byli fenomenalni. Załoga pociągu przez cały czas pracowała bardzo ciężko, aby zaspokoić wszystkie nasze potrzeby, a mieszkańcy wioski byli bardzo gościnni – mówi Siemens.

Ostatecznie wyszło, że podróż między Saskatoon a Winnipeg, dwoma miastami oddzielonymi odległością, którą można pokonać samochodem w ciągu ośmiu godzin, samolotem w 90 minut jemu i jego rodzinie zajęła 24 godziny.

- Historie o takich niespodziewanych przerwach w podróży czasami ogląda się w telewizji – śmieje się Siemiens – Tym razem taka przygoda trafiła się nam.

Szefostwo Via Rail napisało w specjalnym oświadczeniu, że przyczyną awarii przewodów doprowadzających ciepło do wagonów pasażerskich było „ekstremalne zimno”.

„Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie naszych pasażerów jest dla nas priorytetem. Będziemy nadal ściśle monitorować sytuację” – napisała rzeczniczka Via Rail, Mariam Diaby w e-mailu.