Rekordy zimna w całym kraju

Kanada Top News grud 27, 2017 at 3:30 pm

Screen Shot 2017-12-27 at 14.42.39Przez Kanadę przetacza się niespodziewana fala zimna z Arktyki. Intensywne opady śniegu i mróz sięgający -50 stopni paraliżują kraj.

Odwiedza nas fala zimna na niespotykaną skalę. Mróz jest wyjątkowo dokuczliwy i obejmuje praktycznie cały kraj. Temperatura sięgająca nawet -50 stopni Celsjusza może utrzymywać się w północnych partiach kraju nawet do początku stycznia. Na południu Ontario do końca roku należy liczyć się codziennie z temperaturą wynosząca kilkanaście stopni poniżej zera, jednak w tzw. humideksie (przy uwzględnieniu wilgotności powietrza i siły wiatru) sięgającą czasami do -28 stopni.

zz temp1

Wyjątkowo srogą zimę w tym roku skomentował meteorolog z federalnej agencji meteorologicznej Environment Canada, Alexandre Parent: - Nigdy nie miałem do czynienia z zimnem, które utrzymuje się przez tak długi czas i na tak dużej przestrzeni.

Parent zwraca uwagę na skalę zjawiska. Według niego nie chodzi bowiem tylko o temperatury i ochłodzenie wywołane przez wiatr, które biją rekordy i mogą sięgać -50 stopni Celsjusza na północy w środkowej części kraju, ale głównie o zasięg tej fali zimna i okres jej trwania.

“Archeologia po kanadyjsku”

“Archeologia po kanadyjsku”

Agencja opublikowała ostrzeżenia przed ekstremalnymi temperaturami dla prowincji Quebec, Ontario, Manitoba, Saskatchewan i Alberta, a także specjalne biuletyny meteorologiczne dla Nowego Brunszwiku, Nowej Szkocji i Kolumbii Brytyjskiej.

Jak wyjaśnia agencja Environnement Canada: Ostrzeżenie przed ekstremalnym zimnem jest wydawane, gdy odczuwalna temperatura lub bardzo niskie temperatury stanowią podwyższone zagrożenie dla zdrowia (odmrożenia, hipotermia).

- Mamy o 10-20 stopni niższe temperatury niż zazwyczaj o tej porze roku - dodał Parent.

Niesłychanie silny wiatr, który osiąga prędkość do 120 km na godz., pozbawił prądu prawie 160 tys. gospodarstw domowych w Nowej Szkocji, czyli prawie jedną trzecią klientów z tej prowincji. Połamał słupy trakcji elektrycznej, płoty i pozrywał niektóre dachy.

Niesłychanie silny wiatr, który osiąga prędkość do 120 km na godz., pozbawił prądu prawie 160 tys. gospodarstw domowych w Nowej Szkocji (na zdjęciu ulica w Dartmouth).

Niesłychanie silny wiatr, który osiąga prędkość do 120 km na godz., pozbawił prądu prawie 160 tys. gospodarstw domowych w Nowej Szkocji (na zdjęciu ulica w Dartmouth), za to całkowicie wymiótł śnieg.

W GTA z powodu mrozu na brak prądu cierpiało dzisiaj (w środę) 5 tysięcy mieszkańców Scarborough.

Ekstremalna temperatura spowodowała awarię ogrzewania pasażerów pociągu Via Rail w Manitobie, których należało ewakuować do przydrożnej miejscowości.

zz park