Umierał. Sanitariusze uznali, że to żart

Lokalnie Top News grud 28, 2017 at 10:00 am
Yosif Al-Hasnawi

Yosif Al-Hasnawi

Policjanci z Hamilton wszczęli dochodzenie w sprawie nieudzielenia pomocy przez ratowników pogotowia śmiertelnie postrzelonemu mężczyźnie.

19-letni Yosif Al-Hasnawi został postrzelony 2 grudnia, gdy stanął po stronie starszego przechodnia, który był napastowany przez dwóch młodych mężczyzn na Main Street East w Hamilton. Zdarzenie miało miejsce przed meczetem, gdzie Al-Hasnawi uczestniczył w wieczornych praktykach religijnych.

Świadkowie zeznawali, że po przybyciu na miejsce sanitariusze pogotowia ratunkowego powiedzieli rannemu mężczyźnie, by nie udawał, że został postrzelony co najwyżej przez pistolet sportowy na kulki z farbą. Byli przekonani, że udaje i żartowali z rannego.

Policyjni detektywi potwierdzili, że minęło aż 38 minut od chwili zdarzenia do momentu, gdy karetka w końcu zabrała Al.-Hasnawiego do szpitala, gdzie wkrótce zmarł.

Policja z Hamilton opublikowała w środę komunikat, w którym zapowiedziała, że szefostwo Niagara Regional Police zajmie się sprawą postępowania sanitariuszy „w celu zapewnienia sprawiedliwego i bezstronnego dochodzenia”.

- Śledztwo zostało przekazane po „przeglądzie wstępnych dowodów” – powiedział const. Jerome Stewart, który nie był w stanie określić ile czasu zajmie całe dochodzenie.

Władze miasta Hamilton a także ministerstwo zdrowia Ontario prowadzą swoje niezależne śledztwa w tej sprawie.

Ze swojej strony na początku miesiąca oświadczenie wydal zastępca szefa pogotowia ratunkowego w Hamilton, który napisał, że służba ratunkowa jest „zobowiązana do wysokich standardów opieki dla wszystkich mieszkańców”.

Al-Hasnawi został pochowany w tym tygodniu w swojej ojczyźnie, w Iraku. Dwóch mężczyzn z Hamilton zostało oskarżonych w związku z jego śmiercią.

19-letni Dale Burningsky King został oskarżony o morderstwo drugiego stopnia, zaś 20-letni James Matheson stanie przed sądem za współudział w zabójstwie.