18-letni Shapovalov sportowcem roku

Kanada Top News grud 29, 2017 at 12:30 pm

zz shapovalovDenis Shapovalov został uznany sportowcem roku w Kanadzie. Wyprzedził największą hokejową gwiazdę, Sidneya Crosby’ego.

Najlepszego sportowca Kanady wybierało 64. dziennikarzy i wydawców sportowych. Urodzony w Izraelu Shapovalov dostał 20 z 64 głosów – o jeden więcej niż słynny Crosby. Trzecie miejsce zajął bejsbolista Joey Votto obecnie w Cincinnati Reds (11 głosów).

Patrząc na osiągnięcia młodego tenisisty tym werdyktem można być mocno zdziwionym. Nastolatek skończył sezon na 51. miejscu na liście ATP. Biorąc jednak pod uwagę, że zaczynał go na 250. pozycji, a po drodze wygrywał między innymi z Rafaelem Nadalem oraz Juanem Martinem del Potro – i to na oczach kanadyjskiej publiczności podczas wielkiej imprezy ATP 1000 w Montrealu – taki werdykt da się w pewien sposób wytłumaczyć.

W US Open Denis dotarł do czwartej rundy, a po drodze pokonał między innymi Jo-Wilfrieda Tsongę.

Teraz wszyscy wróżą mu szybki awans do Top 10, choć są i tacy, którzy wątpią w dojrzałość leworęcznego blondyna urodzonego w Izraelu. Wypominają mu między innymi piłkę, która podczas meczu Pucharu Davisa z Wielką Brytanią wystrzelona w ataku wściekłości trafiła sędziego w oko. Francuski arbiter musiał potem przejść operację.

Screen Shot 2017-12-28 at 13.05.05

- Taka sytuacja już nigdy się nie powtórzy, to była dla mnie sroga lekcja - przyznał wtedy Shapovalov. Komentując wybór dziennikarzy stwierdził, że to jakieś szaleństwo. - Jestem dumny i szczęśliwy, ale wydaje mi się, że mamy wielu innych wspaniałych sportowców bardziej zasługujących na to wyróżnienie - komentował ze zgrupowania na Florydzie.

Został trzecim tenisowym sportowcem roku w Kanadzie. W latach 2013-14 zwyciężał Milos Raonic.