Od 1 stycznia: bezpłatne leki dla dzieci, wyższa płaca minimalna i wiele innych zmian

Lokalnie Series Top News grud 29, 2017 at 2:19 pm

zz laws2Płaca minimalna w Ontario wzrasta do 14 dol. za godzinę, a osoby do 25 roku życia otrzymają bezpłatne leki na receptę.  Z dniem 1 stycznia wejdzie w życie w prowincji szereg innych zmian prawnych i regulacyjnych.

Nowa minimalna płaca jest częścią obietnicy liberalnego rządu, który następnie zobowiązał się podnieść ją do $15 za godzinę od 1 stycznia roku 2019 roku, chociaż jeśli czerwcowe wybory wygrają Konserwatyści to wzrost stawki do $15 będzie rozłożony na kilka kolejnych lat.

Świadczenia pracownicze

Wśród innych ważnych zmian ogłoszonych przez rząd z początkiem roku warto wspomnieć o świadczeniach pracowniczych. Wszyscy zatrudnieni otrzymują prawo w ciągu roku do 10 dni indywidualnego urlopu w nagłych przypadkach. Dwa z tych dni są płatne (!), a pracownik nie musi przedstawiać zwolnienia lekarskiego.

zz ontario1Wszyscy pracownicy mają prawo do trzech tygodni płatnego urlopu jeśli pracują w danej firmie przez 5 ostatnich lat.

Ponadto 1 stycznia zatrudnieni nabywają prawo do nawet 17 tygodni urlopu (w tym 1 tygodnia płatnego) w przypadku kiedy oni lub ich dziecko doświadczyło (lub jest zagrożone) przemocą domową lub seksualną.

Jeśli pracownik potrzebuje zająć się czynną opieką nad innym członkiem swojej rodziny – jego bezpłatny urlop rodzinny może być przedłużony do 28 tygodni rocznie (z dotychczasowych 8 tygodni na pół roku).

Rodzice, których dzieci umrą, mogą skorzystać z gwarantowanego urlopu 2-letniego, bezpłatnego. Wcześniej oferowano taką opcję tylko tym rodzicom, których śmierć dziecka była powiązana z przestępstwem.

Zmiany w przepisach dotyczących zatrudnienia obejmują też większe grzywny, zgodnie z ustawą o standardach zatrudnienia i stosunkach pracy (Employment Standards Act and Labour Relations Act).

zz lekiApteka młodzieżowa 

Każdy mieszkaniec Ontario w wieku poniżej 25 roku życia ma od 1 stycznia bezpłatny dostęp do ponad 4400 leków na receptę. Program “OHIP+: Children and Youth Pharmacare” działa automatycznie, nie zobowiązuje do żadnej rejestracji. W aptece należy mieć ze sobą receptę i numer karty ubezpieczenia zdrowotnego OHIP.

Świadczenie pokrywa m.in. antybiotyki do leczenia infekcji, inhalatory na astmę, rozmaite insuliny, doustne leki na cukrzycę i paski testowe na cukrzycę, automatyczne wstrzykiwanie epinefryny (np. Epipen), leki stosowane w leczeniu zapalenia stawów, epilepsji oraz innych stanów przewlekłych, leki stosowane w leczeniu chorób psychicznych (np. przeciwdepresyjne), leki na nadpobudliwość psychoruchową z deficytem uwagi (ADHD), leki stosowane w leczeniu niektórych nowotworów wieku dziecięcego i innych rzadkich chorób.

Przepisy zdrowotne

Inne zmiany obejmują całkowity zakaz palenia przed szpitalami, placówkami psychiatrycznymi i niektórymi instytucjami rządowymi prowincji Ontario, a także pozwalają domom opieki długoterminowej na wyznaczenie tzw. ”łóżek umożliwiających pierwszeństwo w zjednoczeniu”, czyli w zapewnieniu możliwość wspólnego przebywania małżonków lub partnerów, bez ich rozdzielania.

Wiek ochrony młodzieży został ustawowo podniesiony do 18 lat, co oznacza, że ​​również 16- i 17-latkowie będą mogli otrzymać pełen zakres usług ochrony dzieci.

Budynki biurowe z krytym parkingiem będą zmuszone do zainstalowania elektrycznych stacji ładowania pojazdów

Budynki biurowe z krytym parkingiem będą zmuszone do zainstalowania elektrycznych stacji ładowania pojazdów

Inne

  • Gminy będą miały prawo do wydania zezwoleń (lub nie) dla firm udzielających szybkich pożyczek (payday loan shops) i będą kontrolowały ich działalność.
  • Od 1 stycznia oferowane przez różne firmy punkty lojalnościowe (rewards points) nie będą mogły wygasać.
  • Rozszerzono ochronę depozytów dla osób kupujących swój pierwszy dom.
  • W celu dalszej redukcji emisji gazów cieplarnianych, wszystkie nowe komercyjne budynki biurowe lub miejsca pracy z krytym parkingiem będą zmuszone do zainstalowania elektrycznych stacji ładowania pojazdów.
  • Małe przedsiębiorstwa odczują spadek podatku dochodowego (corporate income tax rate ) z 4,5% do 3,5%.
  • Wszystkie przedsiębiorstwa będą mogły odtąd elektronicznie przesyłać do rządu wszelkie wymagane dokumenty (zamiast normalną pocztą)…
  • Więcej - m.in - TUTAJ i TUTAJ.