Padł 57-letni rekord zimna

Lokalnie Top News grud 30, 2017 at 12:30 pm

zz toronto Toronto zobaczyło -22 °C na termometrze 28 grudnia po raz pierwszy w historii rejestrowania temperatury w tym mieście. 

Poprzedni rekord ustanowiony został jeszcze w latach sześćdziesiątych, kiedy w tym dniu na lotnisku Pearsona odnotowano -18,9 °C.

Toronto nadal pozostanie w ekstremalnych zimowych warunkach, ponieważ wciąż przez południowe Ontario przetacza się cała seria arktycznych systemów. W mieście odnotowano już spadek wartości temperatury powietrza na poziomie -30 °C.

Według Environment Canada, oczekiwany jest okres “bardzo zimnych wiatrów”.

Według Weather Network do 1 stycznia doświadczymy przepływu powietrza “prosto z Syberii do dużej części środkowej Kanady, w tym do regionu Wielkich Jezior”.

Screen Shot 2017-12-30 at 10.49.41

W całej Kanadzie władze wydały ostrzeżenia przed zimnem i ograniczyły organizację plenerowych imprez sylwestrowo-noworocznych. Rząd odwołał koncert sylwestrowy, który miał obyć się na Parliament Hill w Ottawie, by uczcić zakończenie obchodów 150. urodzin tego kraju. Zorganizowany będzie tylko pokaz sztucznych ogni oraz laserów o północy, ale zachęcano mieszkańców o pozostanie w domach. W Ottawie temperatura w piątek oscylowała w okolicach -17 stopni Celsjusza. Meteorolodzy Environment Canada poinformowali, że silny wiatr w połączeniu z niską temperaturą sprawią, że w nocy temperatura odczuwalna może obniżyć się do -35 stopni.

Rzeczniczka Kanadyjskiego Dziedzictwa, Natalie Huneault, powiedziała w oświadczeniu, że młodzieżowy turniej hokejowy, który ma się odbyć na odkrytym lodowisku na Parliament Hill, został przeniesiony do pomieszczania, tymczasem wieczorne występy artystów i didżejów w niedzielę odwołano.

Przenikliwy mróz daje się także we znaki w paśmie północnym Stanów Zjednoczonych od wschodniego do zachodniego wybrzeża. Najzimniej jest w Północnej Dakocie i Minnesocie. Tam odczuwalna temperatura wynosi -45 °C.

W Maine miejscowy gubernator wprowadził stan wyjątkowy, aby umożliwić kierowcom, dostarczającym olej opałowy, przedłużenie czasu pracy ponad ustalone normy. W tym regionie większość domów ogrzewana jest właśnie tym surowcem.

Mieszkańcy na portalach społecznościowych zamieszczają nagrania wideo z zamieci śnieżnych. Ocieplenie ma przyjść w przyszłym tygodniu.

Odśnieżanie w Północnej Dakocie

Odśnieżanie w Północnej Dakocie