Antidotum nie tylko na zatrucia

Porady babci Jelonki grud 31, 2017 at 1:03 pm

048d4cf430000987aebc27a5f658232bW dawnych czasach stosowano węgiel leczniczy jako środek osuszający i absorbujący na bakterie i wydzieliny. Ale i w dzisiejszych czasach Indianie w obu Amerykach, Eskimosi na Grenlandii i Aborygeni w Australii znaleźli dla niego wiele zastosowań: okładami z niego wyciągają truciznę z ran zadanych przez jadowite węże, pająki, skorpiony czy wściekłe zwierzęta. Indianie natomiast leczą węglem reakcje alergiczne na trujący bluszcz.a

Węgiel leczniczy to nic innego jak spalone w odpowiednich warunkach drewno. O tym, że pochłania  trucizny ludzie wiedzieli od wieków. Nie tylko zresztą ludzie. Zaobserwowano, że niektóre zwierzęta np. małpy gerezy, które żywią się liśćmi mango i migdałowców zawierającymi toksyczne fenole wyciągają węgiel z palenisk i chętnie się nim objadają. Ze względu na swą strukturę węgiel jest silnym naturalnym środkiem wychwytującym i wiążącym wszelkie trujące substancje: toksyny, trucizny, szkodliwe produkty przemiany materii i związki chemiczne. Jest w stanie wyłapać zużyte hormony, białka, wirusy, grzyby i bakterie umożliwiając ich usunięcie z organizmu. Należy jednak pamiętać, że węgiel leczniczy to nie brykiet do grilla. Ten ostatni jest pełen chemikaliów i nie powinien być nigdy spożywany. Węgiel leczniczy jest tylko absorbentem, nie wchłania się do organizmu, przechodzi przez przewód pokarmowy jak odkurzacz, nie powodując skutków ubocznych. Ponieważ sam  nie rozpada się w przewodzie pokarmowym, nie dochodzi do nie dochodzi do ponownego uwolnienia toksyn i wchłonięcia ich do krwi.  Jest bezpieczny, można go podawać nawet niemowlętom i kobietom w ciąży. W przypadku zatruć nawet silnymi toksynami jeśli szybko zażyjemy węgiel nie wnikną one do krwiobiegu, zostaną zneutralizowane i wydalone. Badania wykazały, że w niektórych przypadkach węgiel aktywny jest skuteczniejszy niż płukanie żołądka.

Na co i jak stosować węgiel?

W jednorazowej dawce 5-10 g dla dorosłego człowieka jest w stanie pokryć powierzchnię przewodu pokarmowego warstwą ochronną, która absorbuje wodę, produkty płynne i gazowe gromadzące się w jelitach, bakterie, wirusy, komórki drożdżaków. Działa na śluzówkę osuszająco, lekko ściągająco, utrudnia namnażanie się patogenów.  Z badań wynika, że 10 g węgla może zneutralizować od 3 do 7 g trucizn i toksyn.

wegiel1Zatrucia pokarmowe 

Należy jak najszybciej podać jednorazowo dużą dawkę do 15 g, czyli łyżkę stołową, uzupełniając co kilka godzin. Przy podawaniu węgla należy pić bardzo dużo wody, 10-15 szklanek dziennie by nie spowodować odwodnienia i wypłukać toksyny. Zażywając węgiel lepiej jest otworzyć kapsułkę lub rozdrobnić tabletkę, niż łykać w całości. Zadziała znacznie szybciej.

Przedawkowanie leków, zatrucia substancjami chemicznymi, zatrucia alkoholowe

Podać bardzo dużą dawkę nawet do 50 g najpóźniej do godziny od zatrucia, po 4 godzinach węgiel nie zadziała.

Problemy trawienne

Biegunki, zatrucia z biegunkami  podawać 3 do 6 g co 2 – 3 godziny

Niestrawność i wzdęcia podawać 1,5 g co 2 godziny, kilkakrotnie  do ustąpienia objawów

NWY-02070-2Grypa, infekcje wirusowe

Objawy odczuwane przy grypie i chorobach grypopodobnych spowodowane są przez toksyny produkowane przez wirusy, węgiel pomoże je szybko usunąć z organizmu. Zażywać  dawkę 1,5 g co 5 godzin

Oczyszczanie organizmu – detox

Węgiel aktywny doskonale wyłapuje wszelkie toksyny i zanieczyszczenia, które powodują reakcje alergiczne, uszkodzenia oksydacyjne i obniżenie funkcji układu odpornościowego. Usunięcie toksyn z organizmu może zmniejszyć bóle stawów, podnieść poziom energii, zwiększyć sprawność umysłową, poprawić samopoczucie. Czynniki środowiskowe takie jak pleśnie, pestycydy, chemikalia w żywności i wodzie powodują toksyczne obciążenie w naszych ciałach. Od czasu do czasu warto rutynowo oczyścić przewód pokarmowy. W tym celu w ciągu 2 dni można zażywać 10 g węgla aktywnego 90 minut przed każdym posiłkiem w tym czasie spożywać tylko żywność ekologiczną, naturalną i pić dużo wody.

Okłady zewnętrzne

Już Hipokrates zalecał stosowanie węgla na rany, zakażenia, ukąszenia. Szybko przyłożony okład eliminuje ból, obrzęki, zapobiega reakcjom uczuleniowym. Do okładów stosować papkę z drobno sproszkowanego węgla wymieszaną z olejem np. kokosowym, wodą z drobno zmielonym siemieniem lnianym lub z samą wodą.

Wybielanie zębów0_0_productGfx_e4f3829783e25632b98f937526e39f63

Efekty będą widoczne już po pierwszej aplikacji. Najlepiej kupić w aptece węgiel w kapsułkach (aby nie trzeba było mielić). Można wysypać kapsułkę na szczoteczkę i czyścic, można przyrządzić „pastę” dodając kropelkę olejku goździkowego i nieco oleju kokosowego. Mimo, że węgiel jest czarny, ale bardzo szybko daje wspaniale efekty wybielające, oczyszcza z osadów z kawy, herbaty czy nikotyny, przy czym jest łagodny i nie demineralizuje szkliwa.

pol_pl_eveline-facemed-maseczka-oczyszczajaco-detoksykujaca-aktywny-wegiel-50ml-43554_1Maseczka z węglem

Papkę z niewielkiej ilości węgla i przegotowanej wody lub jogurtu nałożyć na umytą i osuszoną skórę twarzy. Po 20 minutach zmyć letnią wodą i wklepać nawilżający krem lub olejek. Maseczka polecana jest do oczyszczania skóry tłustej ze skłonnością do zatykania się porów. Sprawdzi się do cery zmęczonej po infekcjach wirusowych, grypie, zatruciach żołądkowych.

Inne zastosowania

Sproszkowany węgiel drzewny można używać do filtrowania wody z chemicznych zanieczyszczeń, jako pochłaniacz zapachów w lodówce, opryski z roztworu węgla i wody pochłaniają i usuwają herbicydy z roślin, węgiel najlepiej oczyszcza powietrze z pleśni. Jeśli w domu jest wilgoć czy pleśnie na ścianie dobrze jest ustawić w pobliżu miseczkę ze sproszkowanym węglem i wymieniać co jakiś czas.

Przy niektórych schorzeniach branie węgla aktywnego może być niebezpieczne. Zaliczają się do nich: rozstrój żołądka, podejrzenie niedrożności jelit, ostry ból brzucha, wrzodziejące zapalenie okrężnicy. Mimo, iż węgiel leczniczy jest skuteczny pry zatruciach pokarmowych, nie należy stosować go przy zatruciach ługiem, detergentami, benzyną, silnymi kwasami.

Pamiętajmy, że węgiel to środek lecznicy i jako taki powinien być przyjmowany z rozsądkiem i rozwagą, zgodnie z jego przeznaczeniem. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do jego stosowania, najlepiej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, który doradzi kiedy można bez obaw sięgnąć po ten środek i jaka dawka będzie bezpieczna.