Nowy Rok rozpocznie nieoficjalną kampanię wyborczą w Ontario

Kanada Top News grud 31, 2017 at 12:30 pm
Premier Kathleen Wynne

Premier Kathleen Wynne

Wybory w prowincji dopiero w czerwcu ale główne partie już nimi żyją i zwierają szeregi. Liberałowie przedstawiają kluczowe obietnice, a Konserwatyści ciężko pracują, aby przestawić swoje zobowiązania.

Niektórzy obserwatorzy polityczni właściwie już uważają, że kampania ruszyła, a Konserwatyści – prowadzący w sondażach – już nawet nominowali większość swoich kandydatów i ujawniają swoją platformę ponad pół roku przed głosowaniem.

- Ale jak dotąd większość mieszkańców Ontario nie zwracała na to uwagi - twierdzi Nelson Wiseman, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w Toronto.

- Nie sądzę, że wybory już pojawiły się na ich radarze -  powiedział. – Większość ludzi nawet nie zauważy platformy PC. Nie sądzę, by miała jakieś znaczenie. Nikt nie przegląda 78-stronicowego programu.

- To niebawem ulegnie przyspieszeniu - mówi premier Kathleen Wynne. - Kiedy Legislatura wróci do pracy w lutym, atmosfera zdecydowanie rozgrzeje się.

1 stycznia zaczną realizować się dwa główne plany Liberałów, które stanowią kluczowy element ich oferty reelekcyjnej. Wchodzi życie płaca minimalna ($14 za godzinę, $15 od 2019 r.). Zaczyna też działać apteka dla młodzieży – czyli bezpłatne leki dla osób do 25 roku życia.

Dużo energii zajmie zapewne rywalizującym partiom wzajemne podważanie ich programów.

Lider opozycji Patrick Brown

Lider opozycji Patrick Brown

W ciągu kilku tygodni od ogłoszenia platformy PC, Liberałowie zdążyli już wielokrotnie zaatakować obietnice dotyczące opieki nad dziećmi, podatku węglowego, finansowania opieki nad zdrowiem psychicznym i kontroli wartości rynkowej (value-for-money).

Głównym czynnikiem działającym przeciwko premier Kathlynn Wynne w nadchodzących wyborach – wraz z malejącymi słupkami poparcia – będzie prawdopodobnie to, że w dniu wyborów liberałowie będą już 15 lat u władzy.

Przywódca Konserwatystów Patrick Brown uważa więc, że wyborcy już wiedzą, co reprezentują sobą Liberałowie, i będzie pracował nad tym, by przekazać swoje przesłanie wraz z platformą wyborczą podczas intensywnych podróży po całym Ontario.

Brown zauważył, że jego partia zabrała kilka miejsc Liberałom w wyborach uzupełniających, że ilość członków jego partii wzrosła do prawie 200.000 (z najniższego poziomu ok. 12.000 po wyborach w 2014 r.), i że udało się uzyskać jej znacznie większe dotacje niż Liberałom.

Jednym z największych wyzwań dla Browna pozostaje to, że – jak stale pokazują to sondaże – połowa mieszkańców Ontario nie wie, kim on jest.

Torysi będą próbowali to zmienić reklamami telewizyjnymi z udziałem Browna i jego intensywnym tournee po prowincji.