Rzeźba polskiego artysty w Vancouver

Polacy w Kanadzie Top News sty 1, 2018 at 12:30 pm

zz traba3Rzeźba przedstawiająca trąbkę wykonana przez Ryszarda Wojciechowskiego znalazła miejsce na wybrzeżu Północnego Vancouver. Ma ona przypominać postać Joe Bustemente, który ponad 100 lat temu swoją trąbką umożliwiał powrót do portu promom podczas mgły. 

Dzisiaj mgła nie stanowi problemu dla nowoczesnych, wyposażonych w radary promów SeaBus ale w roku 1900 sytuacja miała się inaczej. W West Vancouver Museum znajduje się np. opis tragedii z udziałem Promu nr. 5, staranowanego przez statek Princess Alice. Prom zatonął tuż przy brzegu, jedna osoba zginęła.

Ponieważ mgły występowały niezwykle często, kapitanowie zwrócili się do władz miasta o rozwiązanie problemu. Rada miejska North Vancouver wynajęła więc Joe Bustemente, żeglarza pochodzącego z Chile, które zadaniem było trąbienie w czasie mgły aby naprowadzić promy na przystań.

Bustemente zamieszkał w chatce 30 metrów od przystani. Nie miał jednej ręki, którą stracił podczas wypadku w młynie. Na twarzy nosił dziwną, niegojącą się ranę. Ale gdy dął w swoją trąbkę, promy trafiały w przystań jak po sznurku. Trębaczowi nigdy nie zdarzyło się zaspać czy spóźnić.

zz trabka2

Screen Shot 2017-12-31 at 15.46.56Chilijski trębacz został unieśmiertelniony na nabrzeżu North Vancouver metalową rzeźbą dłuta polskiego artysty Ryszarda Wojciechowskiego od lat działającego w Brytyjskiej Kolumbii.

Rzeźbę w kształcie trąbki umieszczono w sąsiedztwie restauracji Pier 7. Inskrypcja informuje, że “ Od roku 1900 Joe Bustemente, jednoręki, były chilijski marynarz przy pomocy trąbki nakierowywał promy na przystań, co okazało się szczególnie przydatne podczas mgły”.

Po naciśnięciu przycisku na rzeźbie można usłyszeć zagrane na trąbce klasyki w rodzaju “Oh Susanna” czy “God Save the Queen.”

Więcej – TUTAJ.

zz trąbka