Św. Franciszek Ksawery w Kanadzie na powstrzymanie dechrystianizacji

Kanada Top News sty 2, 2018 at 12:30 pm

zz rekaW Kanadzie trwa peregrynacja relikwii św. Franciszka Ksawerego. Jest to prawa ręka jezuickiego misjonarza z XVI wieku, którą miał ochrzcić ponad 100 tys. Azjatów. Zwany był apostołem Indii. Mówi się o nim, że od czasów św. Pawła nikt nie nawrócił większej liczby ludzi.

Relikwie odwiedzą 14 kanadyjskich miast podczas miesięcznej trasy, która rozpoczyna się 3 stycznia. Na co dzień przechowywane są w macierzystym kościele jezuitów w Rzymie. Pierwszym miastem będzie Quebec City. Organizatorzy trasy, w tym Archidiecezja Ottawska i kanadyjscy jezuici spodziewają się ponad 100.000 odwiedzających.

Pierwotny zamysł tego wydarzenia był czysto ewangelizacyjny, gdyż Kanada uległa daleko idącej dechrystianizacji. Okazuje się jednak, że peregrynacja cieszy się wielkim zainteresowaniem również w mediach.

zz arm2

- Ludzie się tym interesują, bo jakoś ich to dotyka, mimo wszystko czują, że jesteśmy narodem chrześcijańskim, z tych korzeni wyrastamy, że Kanada to kraj utworzony przez misjonarzy. - mówi Debra Proulx, rzeczniczka i dyrektor wykonawczy kanadyjskiego duszpasterstwa akademickiego (Catholic Christian Outreach), które zorganizowało peregrynację. - A zatem pomimo niewątpliwej dechrystianizacji naszych instytucji i pozornego odrzucenia wiary w naszym społeczeństwie, wiara nadal jest obecna w Kanadyjczykach, w głębi ich serca, choć często nie dociera na powierzchnię. Lecz kiedy pojawiają się takie wydarzenia to nagle budzi to zainteresowanie ludzi, jakoś do nich przemawia, uświadamiają sobie, że takie są ich korzenie. Wiemy, że te relikwie św. Franciszka nie nawrócą całej Kanady. Ale to właśnie takie wydarzenia jak ta peregrynacja czy Kongres Eucharystyczny sprawiają, że odkrywamy obecną w nas wiarę, nasze chrześcijańskie korzenie, o których nie zapomnieliśmy, choć czasami są już trochę zakurzone.

Peregrynacja relikwii św. Franciszka Ksawerego (Francois-Xavier) rozpoczęła się na Boże Narodzenie i potrwa do 4 lutego. Wiernym, którzy z tej okazji nawiedzą relikwie Penitencjaria Apostolska udzieliła odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

Gdzie i kiedy można zobaczyć relikwie – patrz TUTAJ.

Więcej - TUTAJ.

"Św. Franciszek Ksawery wskrzesza zmarłego" - obraz Petera Paula Rubensa

“Św. Franciszek Ksawery wskrzesza zmarłego” – obraz Petera Paula Rubensa