Kathleen Wynne zagniewana na spadkobierców fortuny Tima Hortonsa

Lokalnie Top News sty 5, 2018 at 10:00 am

aatimhortons3

Premier Ontario zaatakowała spadkobierców współzałożycieli sieci kawiarni Tima Hortonsa za obcięcie benefitów pracowniczych po ustanowieniu wyższej stawki płacy minimalnej.

aatimhortons2Kathleen Wynne uznała, że jest to „wyraźny akt zastraszania” pracowników. Powiedziała, że jeżeli Ron Joyce Jr., którego ojciec był współzałożycielem sieci popularnych barów kawowych, jest przeciwny decyzji jej rządu o ustanowieniu minimalnej stawki wynagrodzenia w wysokości 14 dolarów za godzinę, to powinien walczyć z nią i jej rządem, a nie ze swoimi pracownikami.

- Byłabym szczęśliwa, gdyby ten człowiek złożył oświadczenie krytykujące rząd i jego politykę – powiedziała Wynne – To co robi ten człowiek jest naprawdę niesprawiedliwe. Tyranizuje swoich pracowników, zabiera im przysługujące im dotychczas benefity wyładowując w ten sposób swoją frustrację. Jest to moim zdaniem niesprawiedliwe i podłe, gdy odgrywa się na ludziach, którzy próbują wiązać koniec z końcem.

durham-letterW liście przesłanym pod koniec zeszłego miesiąca, Joyce Jr. I jego żona Jeri Horton-Joyce – córka innego współzałożyciela firmy, Tima Hortonsa, zakomunikowali swoim pracownikom zatrudnionym w dwóch lokalach Tima Hortonsa, których są właścicielami w Cobourg w Ontario, że od 1 stycznia nie będą już mieli prawa do płatnych przerw i będą musieli płacić przynajmniej połowę kosztów swoich świadczeń dentystycznych i zdrowotnych. Zakomunikowali podwładnym, że w ten sposób muszą pomóc firmie zrekompensować skok stawki godzinowej o $2,40.

- Kiedy przeczytałam doniesienie o tym, jak Ron Joyce Jr., który jest spadkobiercą rodziny, która założyła Tima Hortonsa, sieci, która została sprzedana za miliardy dolarów, jak ten miliarder potraktował swoich pracowników, to odebrałam to jako wyraźny akt zastraszania – stwierdziła premier Ontario.

Wynne przez wiele miesięcy mówiła o uczciwości w biznesie i możliwościach rozwijającej się gospodarki Ontario. Ubolewała nad tym, że niektórzy pracownicy pozostają w tyle. Podwyżka stawki minimalnej z dotychczasowej $11.60 za godzinę do $14.00 od 1 stycznia tego roku miała wspomóc osoby o niskich dochodach. Kolejna podwyżka do $15.00 za godzinę jest planowana na 1 stycznia 2019 roku.

Ten plan rozgniewał wiele osób ze środowiska biznesowego, którzy uważają, iż w ten sposób rząd utrudnia lub nawet uniemożliwia szybki wzrost gospodarczy w Ontario i utrudnia prowadzenie biznesu.