Służby sanitarne przestrzegają przed spożywaniem sałaty rzymskiej

Kanada Series Top News sty 5, 2018 at 4:00 pm

zz ecoli1Dietetycy zwykle zachęcają do jedzenia sałaty rzymskiej (romaine lettuce) z uwagi na wysoką zawartość kwasu foliowego i cennych witamin i minerałów. Teraz okazuje się, że może być niebezpieczna dla zdrowia. 

Kanadyjskie służby sanitarne przestrzegają przed spożywaniem tego rodzaju sałaty, podobnie jak amerykańskie. Może być niebezpieczna zdrowia. Doszło już do masowych zatruć. Sieć Sobeys jako pierwsza zrezygnowała ze sprzedaży tej sałaty. W jej ślady poszły liczne restauracje, takie jak Swiss Chalet, Montana’s Cookhouse, Kelsey’s, East Side Mario’s oraz Boston Pizza.

Organizacja monitorująca jakość żywności i przypadki zatruć Consumer Reports apeluje, by mieszkańcy Kanady oraz Stanów Zjednoczonych powstrzymali się od kupowania i spożywania sałaty rzymskiej do odwołania. Jak się okazuje, w sałacie odkryto bakterie E. coli (0157:H7). Z powodu zatrucia do szpitala trafiło już co najmniej 58 osób. Dwie osoby zmarły, w tym jedna w Kanadzie.

zz ecoli3Amerykański Center for Disease Control and Prevention poinformował o zagrożeniu już 28 grudnia. Wówczas zanotowano 17 przypadków ciężkiego zatrucia w 13 różnych stanach. Oznacza to, że groźne partie sałaty rzymskiej mogą znajdować się w całym kraju, a także poza jego granicami. Jednocześnie bowiem podobne przypadki takich samych zatruć zanotowano w Kanadzie.

Canadian Food Inspection Agency wykryła sałatę jako źródło E. coli w pięciu wschodnich prowincjach Kanady.

Zwykle podczas gotowania groźne bakterie E. coli bądź salmonelli są eliminowane z uwagi na wysoką temperaturę. Niemniej sałata bardzo rzadko zostaje poddana obróbce termicznej. Zwykle dodaje się ją surową do sałatek bądź kanapek. W tym przypadku trzeba ją bardzo dokładnie i długo myć – co doradza Public Health Agency of Canada  na swojej stronie wraz z “przepisem mycia” (TUTAJ)

zz ecoli2Wciąż nie odkryto pierwotnego źródła zatruć

Niebezpieczna może być również sałata paczkowana i należy raczej pozbyć się jej z domu i dokładnie umyć naczynia, w których była przechowywana.

Do podobnych, masowych zatruć spowodowanych bakterią E. coli sałacie doszło w lipcu 2016 roku w Wielkiej Brytanii. Zmarły wówczas 2 osoby, a 60 wymagało hospitalizacji. Również wówczas niebezpieczna okazała się być sałata paczkowana.

Bakteria Escherichia coli żyje w jelicie grubym człowieka i pełni w nim bardzo ważne funkcje, między innymi uczestnicząc w procesie rozkładu pokarmu. Zdarza się jednak, że za jej sprawą dochodzi do poważnych zatruć organizmu. Toksyna produkowana przez tę bakterię może wywołać zatrucie, objawiające się wymiotami, biegunką, gorączką czy bólem brzucha. W skrajnych przypadkach w wyniku zatrucia dochodzi do powikłań. Szczególnie niebezpieczny jest tzw. zespół hemolityczno-mocznicowy (HUS), rodzaj niewydolności nerek.

Więcej – TUTAJ.