Jazda na łyżwach jest zapisana w kanadyjskim DNA

Lokalnie Series Top News sty 6, 2018 at 10:00 am

aakandna3

Mieszkańcy centrum Toronto mają nowe miejsce do ślizgania się, a wkrótce do letnich spacerów i rozrywki.

Na razie gotowa jest pierwsza faza projektu „Bentway” – jest to 220-metrowy tor ślizgawkowy pod autostradą Gardiner sformowany w kształcie pętli przypominającej cyfrę 8 utworzony przez ścieżkę biegnącą między kolumnami podtrzymującymi wiadukt autostrady w pobliżu Fort York.

Szlak ma być otwarty dla publiczności w sobotę o godzinie 11. Będzie muzyka, gwiazdy jazdy figurowej na łyżwach, łyżwiarska trupa breakdance.

Burmistrz Toronto, John Tory, był na torze w piątek. Chwalił pracowników miasta i wizjonerów, którzy przyczynili się do urzeczywistnienia tego projektu.

- To że jesteśmy tutaj zaledwie dwa lata po tym, gdy powstało takie marzenie, jest świadectwem tego co można zrobić jak się czegoś bardzo chce – powiedział burmistrz.

aakandna2

Julian Sleath, dyrektor generalny The Bentway Conservancy powiedział, że idea najnowszej przestrzeni publicznej w mieście ma dać mieszkańcom nowy sposób na cieszenie się zimą.

- To bardzo kanadyjskie – stwierdził Sleath, Anglik, który mieszka w Kanadzie od 17 lat – Myślę, że w kanadyjskim DNA jest nie pozostawać w domu, ale wyjść na dwór i cieszyć się tymi wszystkimi urokami, jakie oferuje nam zima.

Tor do jazdy na łyżwach pod Gardiner zamienił dotychczas bezużyteczną i niewykorzystaną ziemię w przestrzeń publiczną.

aakandna4

W przyszłości projekt „The Bentway” ma mieć długość prawie dwóch kilometrów. Pod Gardinerem ma powstać amfiteatr w pobliżu Strachan Avenue, gdzie odbywać się majaimprezy muzyczne, taneczne i pokazy filmowe.

- Mój szalony plan polega na zmianie sposobu myślenia o całych 18 kilometrach autostrady Gardiner – powiedział Sleath – To może zająć kilka lat, ale mam szczerą nadzieję, że będziemy przeobrażać tę przestrzeń w różnych jej częściach na rozmaite sposoby – powiedział Sleath.

Dyrektor The Bentway Conservancy spotkał się ostatnio z dwoma różnymi grupami społeczników z takich miast jak Los Angeles, Chicago i Pittsburh, którzy starają się jak on przekształcać niewykorzystaną infrastrukturę miejską w przestrzeń społeczną.

- Myślę, że wśród nas istnieje prawdziwy entuzjazm do patrzenia na miejską infrastrukturę w inny sposób i do jej zmieniania – mówi Sleath – Wszyscy patrzą na te wielkie projekty infrastrukturalne i próbują zmienić czy uzupełnić ich interpretację.

Choć łyżwiarze zachęcani są, by przynosić własne łyżwy, na nowo otwartej trasie dostępna będzie ich wypożyczalnia. Trasa otwarta będzie do marca.