Bezrobocie najniższe od 40 lat

Rynek Series Top News sty 7, 2018 at 4:00 pm
Stephen Poloz może podwyższyć bazową stopę procentową jeszcze w tym miesiącu

Stephen Poloz może podwyższyć bazową stopę procentową jeszcze w tym miesiącu

Stopa bezrobocia osiągnęła w grudniu poziom nie notowany w Kanadzie od ponad 40 lat. Tylko w tym miesiącu stworzono 78 tysięcy miejsc pracy – informuje Statistics Canada. 

Według statystyk w grudniu stopa bezrobocia spadła do 5,7% (z 5,9% w poprzednim miesiącu), aby osiągnąć najniższy poziom przynajmniej w okresie, w którym dostępne są porównywalne dane czyli od 1976 roku.

Z kolei gospodarka kanadyjska wygenerowała w grudniu 78.600 nowych stanowisk pracy, w tym 23 700 etatowych.

Patrząc na rok 2017 jako całość, zatrudnienie wzrosło o 2,3%, co oznacza najszybszy wzrost od 15 lat. W ciągu ostatnich 12 miesięcy stworzono 422,5 tys. miejsc pracy, w tym 394 200 etatowych, w pełnym wymiarze godzin – podaje Statistics Canada.

Wielu analityków twierdzi, że niniejszy raport z rynku pracy może wystarczająco zachęcić szefa Bank of Canada Stephena Poloza do wprowadzenia jeszcze w styczniu kolejnej podwyżki stóp procentowych. Poloz już dwukrotnie podniósł stopę od lata 2017 roku, powołując się na silniejszą gospodarkę.

zz stephen3

zz statistics- Wygląda na to, że w drugiej połowie roku kanadyjski wzrost gospodarczy nieco zmalał, zaś rynek pracy dopiero się rozwija – twierdzi ekonomista BMO Robert Kavcic. - Wiemy, że tempo wzrostu stóp procentowych jest mocno uzależnione od takich danych. Można się spodziewać podwyżki jeśli nie w styczniu to w marcu.

Inni eksperci są zgodni.

- Ostatnie raporty rynkowe zaskakują rozmachem, a grudniowe dane z rynku pracy dokładają się do listy spektakularnych plusów - twierdzi ekonomista CIBC Nick Exarhos. - Uważamy, że ten raport wystarczy, aby dyrektor Poloz podwyższył bazową stopę procentową 17 stycznia.

zz stephen4

zz stephen6Według tego samego raportu prowincje Quebec i Alberta odnotowały w grudniu największy wzrost zatrudnienia dodając ponad 26 000 nowych miejsc pracy. Wskaźnik bezrobocia w Quebecu spadł o 0,5 punktu procentowego do 4,9%, podczas gdy w Albercie spadł o 0,4 punktu procentowego do poziomu 6,9%.

W całym roku 2017 fabryki w Kanadzie odnotowały wzrost zatrudnienia o 3,5%, podczas gdy w sektorze usług nastąpił wzrost o 2%.

Badania wykazały również, że w ciągu minionego roku liczba zatrudnionych osób w wieku powyżej 55 roku wzrosła o 5,3%, a wśród pracowników w wieku średnim (25-54 lat), zatrudnienie wzrosło o 1,6%.

Więcej – TUTAJ.

zz polloz8