Szczepionka niedoskonała, ale przydatna

Kanada Top News sty 7, 2018 at 10:00 am

aagrypa4

Główny specjalista ds. zdrowia w Kanadzie stwierdził, że tegoroczna szczepionka przeciw grypie może mieć ograniczoną skuteczność.

Chodzi o szczep wirusów grypy A, przeciwko któremu lekarstwo przeciwdziała w ograniczonym zakresie, a jest on w tym roku dominujący w Kanadzie.

- Prawdę mówiąc jest jeszcze zbyt wcześnie by przewidzieć jak skuteczna jest ta szczepionka – powiedziała dr Theresa Tam w rozmowie z dziennikarzem CBC News – Obawiam się jednak, że będzie miała niską skuteczność.

Powodem tak pesymistycznych prognoz co do skuteczności obecnej szczepionki przeciwgrypowej jest fakt, że kraje z półkuli południowej, które mają sezon zachorowań na tę chorobę nieco wcześniej niż kraje położone na północnej części globu, doświadczyły „słabej skuteczności szczepionki” przeciwko wirusowi H3N2, który jest podtypem grypy A, a który może powodować cięższą chorobę wśród osób wymagających szczególnej troski, przede wszystkim u osób starszych i dzieci.

Wirus H3N2

Wirus H3N2

Ponadto badania wykazują, że proces produkcji szczepionki może wpłynąć negatywnie na jej skuteczność w stosunku do wirusa H3N2, ponieważ wirus ten może mutować, gdy się rozmnaża w jajach, a szczepionka wytwarzana jest na bazie jaj właśnie.

- Producenci szczepionek, Światowa Organizacja Zdrowia i inne instytucje badają sytuację, aby ustalić, czy te przypuszczenia są prawdziwe – powiedziała Theresa Tam – Taka weryfikacja jest bardzo ważna dla planowania zaleceń dotyczących szczepionek w następnych latach.

Dlatego Kanadyjczycy powinni podjąć również „inne środki”, aby chronić się przed grypą takie jak zachowanie podstawowych zasad higieny, przede wszystkim częste mycie rąk, zasłanianie ust podczas kaszlu, wyrzucanie zużytych chusteczek higienicznych po wytarciu nosa i pozostawanie w domu podczas choroby.

Doktor Tam wskazała, że istnieją również leki przeciwwirusowe, takie jak Tamiflu i Zanamiwir pomocne w leczeniu grypy i zapobieganiu wybuchom epidemii w domach opieki długoterminowej i innych placówkach opiekuńczych.

Mimo zastrzeżeń co do skuteczności szczepionki przeciwko grypie typu A, Naczelna Lekarz Kanady uważa, że Kanadyjczycy powinni się szczepić, ponieważ jest to ochrona przed wieloma innymi szczepami wirusów.

- Biorąc pod uwagę różne rodzaje wirusów grypy krążących w tej chwili w powietrzu, a może ich być jeszcze więcej w kolejnych miesiącach, nadal polecamy szczepionkę przeciwko grypie dla wszystkich Kanadyjczyków powyżej szóstego miesiąca życia – stwierdziła dr Tam.

Niezwykle ważne jest zachowanie podstawowych  zasad higieny

Niezwykle ważne jest zachowanie podstawowych zasad higieny

W najnowszym raporcie FluWatch podano, że liczba przypadków grypy rośnie od grudnia w całym kraju. Zachorowań jest dużo, ale ich liczba mieści się w zakresie spodziewanego poziomu na tę porę roku.

Najpopularniejszym rodzajem grypy jest ten wywoływany przez wirus H3N2, choć zachorowalność na grypę typu B też wzrasta.

- Grypa jest w Kanadzie w pełnym rozkwicie – powiedziała dr Tam wskazując przy tym, że tegoroczny sezon grypowy rozpoczął się wcześniej niż zwykle.

Do 30 grudnia odnotowano 1050 przypadków hospitalizacji związanych z grypą, w tym 93 przypadki bardzo ciężkie, wymagające intensywnej terapii. Zgłoszono 34 zgony z powodu komplikacji spowodowanych grypą.

Najbardziej dotknięci przez grypę byli seniorzy. To wśród nich było najwięcej przypadków wymagających hospitalizacji. Drugą grupą były dzieci. Z powodu grypy do szpitala trafiło 195 osób poniżej 18 roku życia. W tym przedziale wiekowym odnotowano pięć zgonów.

- Te dane są zgodne z tym, co obserwują pracownicy służby zdrowia – mówi dr Isaac Bogoch, specjalista chorób zakaźnych na University Health Network w Toronto – Istnieją wczesne sygnały wskazujące na to, że sezon grypowy jest nieco ostrzejszy niż w poprzednich latach. Wiemy, że są to sezony, w których dominują szczepy H3N2, co oznacza wzrost ilości infekcji i cięższych powikłań grypowych.

Zdaniem doktora Bogocha najlepszą ochroną, jaką dysponuje współczesna medycyna przeciwko grypie jest jednak szczepionka, mimo jej małej skuteczności, sięgającej zaledwie 10-15 procent.

- Dla każdego, kto chorował na grypę, mam na myśli prawdziwą grypę, a nie przeziębienie, pociąganie nosem czy kaszel, nawet to dziesięcioprocentowe zmniejszenie ryzyka na zachorowanie jest cenne, bo zdaje sobie sprawę, jak ciężka i wyniszczająca to choroba – mówi doktor Bogoch – Dlatego szczepionka, choć nie jest doskonała jest najlepszą ochroną jaką dysponujemy.