Banki opanowały rynek płatności P2P

Rynek Top News sty 10, 2018 at 4:00 pm

zz interacKanadyjski rynek płatności społecznościowych został zdominowany dzięki aplikacji e-transfer przez operatora zwanego Interac. W ten sposób banki przejęły lwią cześć rynku zanim pojawił się na nim amerykański fintech Venmo.

Fintech to technologia finansowa dla usług finansowych, przykładem jej są np. smartfony w bankowości mobilnej.

Interac to znana marka elektronicznego obszaru płatności powołana do życia 30 lat temu w celu rozwoju współdzielonej przez banki sieci bankomatów. A ponieważ rynek bankowy jest mocno skonsolidowany (wielka szóstka bankowa dysponuje aż 85% wartości aktywów wśród 28 banków) – sojusz nie był trudny do przeprowadzenia.

Firma do końca zeszłego roku umożliwiła procesowanie ponad 15 milionów transakcji o wartości prawie 70 mld dolarów. Dla porównania Venmo w trzech pierwszych kwartałach osiągnęło w USA ponad 24 mld, a jego bankowy konkurent Zelle 51 mld dol.

W ciągu kilku ostatnich lat system e-transfer ewoluował będąc pierwotnie online-owym narzędziem transferów pieniężnych do w pełni rozwiniętej aplikacji mobilnej. Początkowo oferował możliwość wysyłki pieniędzy na adres e-mail powiązany z rachunkiem bankowym.

Obecnie wdrażane są funkcjonalności umożliwiające płatności poprzez komunikatory internetowe (iMessage) i media społecznościowe a także z zastosowaniem rozwiązań na bazie asystenta osobistego Siri, co wdraża największy bank kanadyjski – Royal Bank of Canada.

zz peer

Tutejsze fintechy nie mają dużych szans w obszarze płatności. Startup Tilt zniknął z rynku wskutek przejęcia przez Airbnb, a Payso wycofał się skupiając się na segmencie płatności biznesowych.

Swoich szans próbował PayPal, który 6 miesięcy temu przejął za 238 mln dolarów Tio Network z Vancouver, ale hakerom udało się wykraść dane 1,6 mln klientów, co grzebie, a przynajmniej mocno ogranicza jego szanse, bo klienci jeszcze bardziej zaufają bankowemu Interacowi.

– Nasz sojusz jest bardzo zwarty, i zewnętrznym graczom bardzo trudno jest zaistnieć bez wykreowania zdecydowanie lepszej propozycji wartości dla klienta- stwierdził Zishan Mohyuddin, dyrektor ds. strategii w Candian Imperial Bank of Commerce.

Kanadyjczycy dość powściągliwie korzystali do tej pory z produktów fintechów. Zeszłoroczne badania EY ujawniły,  że wskaźnik adopcji usług fintech jest dwa razy niższy w Kanadzie (18%) niż średnia światowa i indeks dla USA (33%). Ponad 90% Kanadyjczyków uważa banki za liderów innowacji finansowych, w wskaźnik zaufania  do nich jest najwyższy na świecie – 96%.

Więcej o tym jak kanadyjskie banki opanowały płatności P2P (peer-to-peer) – TUTAJ.