„Muszka” w akcji

Notatnik kulturalny Series sty 10, 2018 at 10:42 pm

_DSC8530aaWiększość much ma to do siebie, że zimą zapada w hibernację. Nie można tego na szczęście powiedzieć o Grupie Artystycznej L.E.P. „Pod Muszką”, która z nowym rokiem rusza ostro, bzycząc jazzowo, klasycznie, folkowo i kabaretowo w swojej nowej siedzibie w Brampton.

Jakie plany na 2018 ma grupa L.E.P. „Pod Muszką”? W nowej siedzibie – Polskiej Wiosce w Brampton – na scenie w nowooddanej, nowoczesnej, świetnie wyposażonej sali widowiskowej, występować będą artyści znani i lubiani, ale także zupełnie nowi, wyłuskiwani z codziennej szarości różnymi metodami – a to przypadkiem, a to z czyjegoś polecania, a to znów z własnej woli.

Imprezą, która zainauguruje sezon zimowo-wiosenny 2018 będzie koncert Studio Merlot oraz wybitnej jazzmanki Ewy Cybulskiej, która wystąpi w towarzystwie znakomitego Bartosza Hadały (fortepian) oraz Piotra Cieślikowskiego (saksofon).
Bardziej szczegółowo o planach repertuarowych dowiedzieć się będzie można śledząc ogłoszenia na naszych łamach (str. XX) oraz na www.bejsment.com.

Krzysztof Jaworski, który cztery lata temu założył „Muszkę” o swoich zamierzeniach opowiada: „Głównym moim planem jest zintegrowanie ludzi kultury i sztuki pod jednym dachem, czyli w gościnnych progach Polskiej Wioski w Brampton. Chodzi mi o artystów polonijnych działających w wielu dziedzinach sztuki – teatr, muzyka, estrada, poezja i literatura, malarstwo, taniec, plastyka i wiele innych. Moim zdaniem jest ogromnie ważne, aby w wielokulturowym społeczeństwie znalazło się miejsce, w którym można kultywować i rozwijać wartości kultury i sztuki polskiej. Równie ważne jest, aby angażować w te wartości dzieci i młodzież. Mamy przecież w Polonii bardzo wielu wspaniałych artystów, których warto przedstawiać szerokim kręgom publiczności.

Mówiłem na te tematy w lutym tego roku, ale teraz, wreszcie, zapaliło się zielone światło do realizacji tych planów.
Dzięki ludziom, którym leży na sercu zachowywanie polskości, ludziom niezapominającym o korzeniach, z których wyrośliśmy, a jednocześnie myślącym o przyszłych pokoleniach, powstała w Brampton Polska Wioska (myślę, że to pojęcie zakotwiczyło się dobrze w polonijnych środowiskach). Tu właśnie istnieje duża szansa , aby to wszystko o czym mówię i marzę zostało zrealizowane. Grupa L.E.P „Pod Muszką”, do tej pory dała ponad 40 przedstawień w kawiarence Sweet Breeze Cafe, były też duże spektakle, m.in. program poświęcony twórczości Wojciecha Młynarskiego pt. ”Róbmy swoje”, potem Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory zatytułowany „Piosenka jest dobra na wszystko”.

Trzeba zaznaczyć, że Grupa L.E.P to pojęcie bardzo szerokie, cały czas się rozrasta – to już nie tylko występy zasadniczych twórców grupy i zaproszonych gości, ale także zjawisko, które ogólnie można by nazwać artystycznym impresariatem.
Krzysztof Jaworski już dziś zaprasza do współpracy polonijnych artystów i twórców dziedzin wszelakich: „Zwracam się do wszystkich, którzy chcieliby się odnaleźć w tej nowej sytuacji – albo włączając się czynnie w poczynania artystyczne, albo chcąc pomóc w jakikolwiek sposób – aby kontaktowali się bezpośrednio ze mną”.
Stwórzmy razem nowe Centrum Kultury Polskiej. Centrum, które będzie zrzeszać, łączyć, integrować, pomagać w komunikacji nie tylko między artystami, ale także między artystami a publicznością.

Pomysły i gotowość do wspólnego działania zgłaszajcie Krzysztofowi:

krzysztofj@hotmail.com, tel. 905-796-6438, cell: 647-447-1134