W Vancouver o Korei Północnej

Kanada Top News sty 10, 2018 at 1:30 pm

zz koreaPrzedstawiciele 20 państw (ale nie Chin) wezmą udział przyszłym tygodniu w spotkaniu w Vancouver szefów dyplomacji na temat zbrojeń nuklearnych i rakietowych Korei Północnej.

Zdaniem Chin spotkanie nie pomoże w rozładowaniu napięć na Półwyspie Koreańskim, ponieważ nie wszystkie strony konfliktu będą brały w nim udział.

- To tylko stworzy podziały w międzynarodowej społeczności i przyniesie szkodę staraniom mającym na celu należyte rozwiązanie kwestii nuklearnej na Półwyspie Koreańskim – oświadczył rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Chin – Lu Kang

Gospodarzem spotkania, które zaplanowano na 16 stycznia są Kanada i Stany Zjednoczone. Inicjatywa wyszła z Kanady.

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson i szefowa MSZ Kanady Chrystia Freeland zaprosili do Vancouver ministrów spraw zagranicznych wszystkich krajów zaangażowanych w rozwiązanie kryzysu na półwyspie. W rozmowach weźmie udział około 20 szefów dyplomacji. Celem spotkania ma być zademonstrowanie międzynarodowej solidarności wobec nieustępliwej postawy reżimu w Pjongjangu, który mimo sankcji ONZ i potępienia przez społeczność międzynarodową kontynuuje program zbrojeń nuklearnych i rakietowych.

Tymczasem Korea Północna i Południowa ustaliły, że na Igrzyska Olimpijskie pojadą nie tylko południowokoreańscy sportowcy, ale też delegacja wysokiej rangi polityków, dziennikarze, a także kibice. To efekt pierwszych od dwóch lat rozmów, do których doszło na granicy obu państw. Rozmowy miały dotyczyć udziału w olimpiadzie południowokoreańskich sportowców. Nieoczekiwanie Kim Dzong Un pozwolił, by oprócz nich do Korei Południowej pojechała delegacja polityków i kibiców.