WOŚP – Wielkie, Polskie Serce

Gdzie na weekend sty 10, 2018 at 10:54 pm

Możecie nie lubić Owsiaka, ale od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wara. Nie ma na świecie drugiego zjawiska na taką skalę. Nie ma na świecie takiego dnia w roku, który jednoczy cały (prawie, ale kto by się tak przejmował marginesem) Naród, dnia w którym szeroko otwierają się serca i jeszcze szerzej portfele. 

WOŚP zaczęła w 1993. Przełomowy rok. Pamiętacie tamte czasy? Premiera filmu Kieślowskiego „Trzy kolory. Niebieski”, na Bałtyku zatonął polski prom kolejowo-samochodowy Jan Heweliusz, rozpoczęła nadawanie pierwsza komercyjna telewizja Polonia 1, do kiosków trafił pierwszy numer miesięcznika komputerowego „Secret Service”, w Polsce gościła Matka Teresa z Kalkuty, wszedł w życie podatek od wartości dodanej VAT, ukazało się ostatnie wydanie „Świata Młodych”, ostatni żołnierze Północnej Grupy Wojsk armii rosyjskiej opuścili terytorium Polski, w przedterminowych wyborach parlamentarnych wygrało SLD, tworząc koalicję z PSL, utworzono Biebrzański Park Narodowy oraz Park Narodowy Gór Stołowych, a Jurek Owsiak obiecał, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będzie grała do końca świata i jeden dzień dłużej. I gra do dziś.

Świat poszedł do przodu, a WOŚP uparcie, rok po roku, zbiera coraz większe kwoty na sprzęt medyczny, diagnostykę oraz leczenie rozmaitych chorób i schorzeń – głównie u dzieci –, ratowanie noworodków, wcześniaków, pomoc najmłodszym, którzy ucierpieli w wypadkach oraz naukę pierwszej pomocy, a także godną opiekę medyczną seniorów. Nie rozumiem więc tych, którzy plują Owsiakowi w twarz – nie ma chyba w Polsce szpitala, w którym nie byłoby jakiegoś specjalistycznego urządzenia ratującego życie bez czerwonego, orkiestrowego serduszka.

Ten jeden dzień w roku, zawsze druga niedziela stycznia, pozwala uwierzyć, że potrafimy się zjednoczyć i zrobić coś wspólnie. Trzy lata temu, w 2015, w całej Polsce ukazało się 2 839 artykułów prasowych poświęconych Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W 23. Edycji Finału WOŚP uczestniczyło 120 000 wolontariuszy, 1800 sztabów, organizatorów imprez zamkniętych i firm wystawiających skarbony stacjonarne. Działo się też na świecie – ponad 40 sztabów zagranicznych pokazało jak bawią się i pomagają Polacy. Nowy Jork, Rzym, Londyn, Paryż, Dublin, Reykjavik, Oslo, Dubaj, Gibraltar, to tylko kilka miast, w których grała WOŚP. Do akcji dołączyli nawet żołnierze z KFORU (Międzynarodowych Sił Pokojowych NATO, działających na terenie Kosowa).
Co roku WOŚP drukuje 35 milionów samoprzylepnych serduszek, które każdy dostaje za wrzut do orkiestrowej puszki. Podczas zeszłorocznego 25. Finału zebraliśmy (tak, “my”, Polacy) 105 570 801,49 PLN.

14 stycznia 2018 gramy zbierając środki dla wyrównania szans w leczeniu noworodków czyli na pozyskanie wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych. Neonatologia siedmiokrotnie była celem Finałów WOŚP. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną sumę 121 909 333,39 PLN. W razie potrzeby liczyć dziś można na 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów.

Jeśli więc pytacie gdzie na weekend, to odwiedź jest prosta. W sobotę na sanki, bo zapowiadane są spore opady śniegu, a w niedzielę na 26 Finał WOŚP. W tym roku, poza tradycyjną zbiórką datków do puszek przy polskich sklepach, kościołach i na plazach (zbiórka trwa trzy dni 12,13 i 14 stycznia) odbędzie się orkiestrowy finałowy koncert w restauracji Fregata. Początek imprezy o godzinie 2 pm (potrwa do około 6 pm) – będzie okazja do spotkania, będą aukcje oraz polska i ukraińska muzyka (Polky Village Band, Studio Merlot, Wojtek Gawenda oraz The Ukrainian Folk). Wesoło i z przytupem.

Można jeszcze wciąż zgłaszać się do pomocy w sztabie jako wolontariusze (wtedy cały weekend pożytecznie zajęty) – telefoniczne: 905.804.8028 lub 416.435.5209 oraz e-mailowo: [email protected] Kto woli wesprzeć WOŚP internetowo, może zrobić to poprzez stronę Puszka Polonia (www.siepomaga.pl/wosp-polonia2018), którą założyła Anna Bocheńska, wieloletnia szefowa Sztabu WOŚP – Kanada, z myślą o Polakach rozsianych po całym świecie. Mam nadzieję, że nie dacie plamy ;-). Do zobaczenia w niedzielę we Fregacie.

Kaja Cyganik

Wosp-FREGATA