Biskupi krytykują ideologiczne pomysły Trudeau

Kanada Series Top News sty 13, 2018 at 12:30 pm
Justin Trudeau

Justin Trudeau

Kanadyjscy biskupi katoliccy zarzucili rządowi Justina Trudeau, że „podkopuje on wolność religijną”. Rząd wymaga od pracodawców podpisywania zaświadczenia poparcia dla aborcji i „praw” osób transseksualnych. W przeciwnym wypadku, władze nie będą przekazywały przedsiębiorcom finansowego wsparcia dla studentów, podejmujących wakacyjne praktyki.

„Ta nowa polityka stoi bezpośrednio w konflikcie z prawem do wolności religii i sumienia, które jest zapisane w Karcie Praw i Wolności” – napisano w oświadczeniu kanadyjskiej Konferencji Biskupów Katolickich. „Poważnie podważa to prawo do wolności religijnej, ponieważ rząd Kanady bezpośrednio ogranicza prawo religii do publicznego posiadania, nauczania i praktykowania swoich zasad i wartości” – napisali biskupi. Hierarchowie podkreślają również, że Trudeau kładzie nacisk przede wszystkich na akceptację dla „prawa do dostępu do legalnych aborcji.

Tuż przed świętami nowe regulacje prawne cofnęły dofinansowania na prace wakacyjne dla uczniów, wszystkim przedsiębiorcom, którzy nie przeszli ideologicznego testu.

Grupy non-profit, małe firmy i pracodawcy z sektora publicznego mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach letnich praktyk dla studentów. Pozwala to tworzyć miejsca pracy dla osób w wieku od 15 do 30 lat. Aby ubiegać się o wsparcie finansowe, pracodawcy muszę jednak podpisać ideologiczny dokument, w którym potwierdzą, że „respektują indywidualne prawa człowieka w Kanadzie”. Obejmują one m.in. „prawa reprodukcyjne” i prawo do wolności od dyskryminacji ze względu na płeć, religię, rasę, pochodzenie narodowe lub etniczne, kolor skóry, upośledzenie umysłowe lub fizyczne, orientację seksualną, tożsamość płciową lub ekspresję. Zgłoszenia online są nieważne, jeśli pracodawcy nie zaznaczą odpowiedniej „ideologicznej” rubryki.

Marsz w obronie życia latem 2017 w Ottawie

Marsz w obronie życia latem 2017 w Ottawie

Portal lifesitenews.com zauważa, że Justin Trudeau, który twierdzi, że jest katolikiem, to najbardziej proaborcyjny i lewicowy premier jakiego kiedykolwiek miała Kanada. Wiele jego wypowiedzi i komentarzy dotyczących małżeństwa i świętości życia stoi w sprzeczności z katolickim nauczaniem moralnym. Biskupi podkreślili w swoim stanowisku także to, że liberalna polityka rządu jest „próbą ograniczenia głosu osób wierzących, będących częścią kanadyjskiej demokracji”.

Tymczasem organizacje pro-life w Kanadzie wypowiadają wojnę sądową rządowi.

„Jest to pogwałcenie naszej wolności sumienia i wolności wypowiedzi” – powiedział Blaise Alleyne, przewodniczący organizacji Prawo do Życia z Toronto. Zaznacza także, że grupy pro-life będą zmierzały do uznania nowego prawa za sprzeczne z konstytucją, ponieważ łamie ono Kanadyjską Kartę Praw i Swobód.  Wszyscy Kanadyjczycy powinni być zaniepokojeni tym problemem, niezależnie od tego, co myślą o aborcji – dodaje Alleyne.

Organizacja Prawo do Życia zwyciężyła w podobnej sprawie w ubiegłym roku. Pozywając rząd o dyskryminację trzech grup, ze względu na poglądy pro-life, zmusiła go do wypłaty należnych funduszy. Po tej porażce rząd postanowił zmienić prawo.