Czego tajne służby spodziewają się w przyszłości?

Kanada Series Top News sty 16, 2018 at 12:30 pm

csisWypłynął ściśle tajny dokument kanadyjskiej agencji szpiegowskiej CSIS (Canadian Security Intelligence Service). Zawiera on wyliczenie najważniejszych mega trendów za jakimi należy się liczyć w nadchodzącej przyszłości: od kryptowalut, przez sztuczną inteligencję po rządy milenialsów i inne zmiany demograficzne. 

Dokument zawiera też analizę, jak będą one przekształcać gospodarkę, społeczeństwo i system bezpieczeństwa. Ewolucja tych trendów w ciągu najbliższych 5-15 lat odblokuje nowe możliwości ale i sprawi nowe zagrożenia. Dokument jest zapisem dyskusji eksperckich do jakich doszło jeszcze w roku 2016 na specjalnym posiedzeniu dotyczącym bezpieczeństwa narodowego, a sporządzonym na życzenie ówczesnego dyrektora CSIS – Michela Coulombe.

Specjaliści z CSIS dzielili się wspólnie spostrzeżeniami na temat cyberbezpieczeństwa i prywatności, rozwoju gospodarki w kierunku sektorów opartych na wiedzy, technologii blockchain i kryptowalut, sztucznej inteligencji, władzy pokolenia milenialsów, szyfrowania internetowego i postępu technologii kwantowych.

Każdy z tych trendów przynosi wyzwania i obietnice – mówi raport, oznaczony jako “ściśle tajny”. Oto fragmenty:

„Szybkość i wpływ postępu technologicznego i jego interakcji jest często źle rozumiany i niedoceniany. Organizacje – mając do czynienia z ograniczeniami czasowymi, pieniężnymi i ludzkimi – będą mocno walczyć, aby podejmować skuteczne decyzje inwestycyjne i planistyczne”.

Z raportu wynika przekonanie, że “decydenci w Kanadzie muszą dowiedzieć się, ile naprawdę wiedzą o przełomowych technologiach i wynikającym z nich potencjalnym ryzyku dla bezpieczeństwa narodowego, i jak zapewnić Kanadzie bezpieczeństwo i dostatek”.

Dostęp do dokumentu uzyskała agencja Canadian Press na mocy ustawy o dostępie do informacji (Access to Information Act).

Kilka obszarów zaznaczonych w dokumencie wywołało już pewne zobowiązania rządu federalnego. Ottawa zobowiązała się np. zapobiegania skutkom zmian technologicznych na zatrudnienie, zwłaszcza w przypadku technologii teleinformatycznych.

Minister finansów Bill Morneau zaleca wprowadzenia nowych środków, które pomogą Kanadyjczykom nabyć nowe umiejętności, aby przystosować się do rynku pracy związanego z nowymi technologiami. W tym celu sugeruje się więc konieczność  zainwestowania dodatkowych 15 miliardów dol. rocznie do 2030 roku.

Dokument CSIS ostrzega również, że skoro światowe sektory oparte na wiedzy ewoluują, powinniśmy spodziewać się równie ostrej konkurencji ze strony państw, instytucji czy też osób fizycznych, mających na celu zdobycie nowej wiedzy i własności intelektualnej. Większość informacji istnieć będzie w formacie elektronicznym, a zatem należy skupić więcej uwagi na ochronie ich przed cyberatakami.

Rząd w Ottawie planuje opublikować w najbliższych miesiącach krajową strategię IP. W ubiegłorocznym budżecie rząd federalny zapowiedział, że ​​strategia będzie promowała rozwój nowych pomysłów i technologii, pomagając firmom, naukowcom i wynalazcom czerpać korzyści z ich inwestycji.

W obecnie ujawnionym dokumencie podkreślono, że do grupy najważniejszych technologii należą AI (sztuczna inteligencja), zaawansowana robotyka, nanotechnologia i biotechnologia. Ich rozwój ma doprowadzić do powstania “nowych aktorów na planie”.

“Będą to nowe państwowe laboratoria, inwestorzy korporacyjni, samodzielne grupy producenckie, ale również terroryści i zorganizowane grupy przestępcze, które konkurują w wykorzystywaniu nowych technologii w dążeniu do swoich interesów”.

W ujawnionym dokumencie specjaliści z CSIS przyglądali się także technologii blockchain czy dystrybucji kryptowalut takich jak bitcoin. Dokument mówi, że blockchain można wykorzystać przez rząd do celów systemów transakcyjnych, w tym do usług rządowych, rejestrów zdrowia czy nieruchomości.

CSIS zakłada, że architektami znacznej części tego nowego ładu społecznego, politycznego i technologicznego bedą milenialsi (najczęściej dzieci rodziców z wyżu demograficznego, zwani „pokoleniem klapek i iPodów”) – co oznacza, że ​​organizacje muszą być gotowe do ich adaptacji, zatrudnienia i utrzymania.

“Nowa generacja będzie rozwijana przez pokolenie tysiąclecia, które – wychowane w bogatym technicznie środowisku – ma potencjał do rozpoczęcia kolejnej rewolucji przemysłowej i stworzenia rywalizacji o boom gospodarczy, być może przewyższający ten stworzony przez odchodzące pokolenie z wyżu demograficznego (baby boomers)”.

Więcej – TUTAJ.