W Vancouver o tym jak rozbroić Koreę Północną

Kanada Top News sty 16, 2018 at 4:00 pm

zz korea1W Vancouver odbyło się dzisiaj spotkanie ministrów spraw zagranicznych z około 20 państw. Dyskutowano, w jaki sposób najlepiej zintensyfikować dyplomatyczną i finansową presję na Koreę Północną, by ta zrezygnowała ze swych ambicji nuklearnych. 

Do szczytu w Vancouver doszło w momencie, gdy Korea Północna i Południowa wznowiły rozmowy po tym, jak Pjongjang postanowił dołączyć do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu w przyszłym miesiącu.

Już w zeszłym tygodniu chińskie MSZ poinformowało, że Chiny nie wezmą udziału w konferencji w Kanadzie. Według Pekinu nie pomoże ona w rozładowaniu napięć na Półwyspie Koreańskim, ponieważ nie wszystkie główne strony konfliktu biorą w nim udział.

Oprócz Chin w konferencji nie wzięła udziału także Rosja.

Rex Tillerson (USA) i Chrystia Freeland (Kanada)

Rex Tillerson (USA) i Chrystia Freeland (Kanada)

Na konferencji zademonstrowano międzynarodową solidarności wobec nieustępliwej postawy reżimu w Pjongjangu, który mimo sankcji ONZ i potępienia przez społeczność międzynarodową kontynuuje program zbrojeń nuklearnych i rakietowych.

Przed konferencją doszło do rozmowy telefonicznej prezydenta Donalda Trumpa z Xi Jinpingiem. Prezydent Chin powiedział przez telefon, że na Półwyspie Koreańskim odnotowano pozytywne zmiany, a wszystkie strony powinny utrzymać “ciężko wypracowany impuls” do łagodzenia sytuacji – jak podały chińskie media.

- Zachowanie jedności w tej sprawie jest niezwykle ważne - powiedział chiński przywódca cytowany przez państwowego nadawcę CCTV. - Pewne pozytywne zmiany pojawiają się w sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Wszystkie strony powinny podejmować wspólne wysiłki - zaznaczył.

Chiński prezydent podkreślił w rozmowie z prezydentem z USA, że wszystkie strony zainteresowane powinny stworzyć warunki do wznowienia rozmów na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Xi i Trump zgodzili się wzmocnić współpracę w tym celu.

Więcej – TUTAJ.

Donald Trump rozmawiał dziś telefonicznie z Xi Jinpingiem