Bank of Canada podniósł stopę: 1.25%

Rynek Top News sty 17, 2018 at 4:00 pm

BOC Interest Rate 20180116Bank centralny Kanady wskazał na nieoczekiwanie mocną gospodarkę i silną walutę jako kluczowy czynnik decyzji o podniesieniu bazowej stopy procentowej do poziomu 1,25%.

Jest to efekt silnej gospodarki napędzanej rosnącymi cenami ropy, prężnie działającego przemysłu oraz rynku pracy. Bank centralny Kanady wysłał tym samym w świat jasny komunikat: “Jest u nas coraz lepiej”. Zresztą wystarczy spojrzeć na notowania dolara kanadyjskiego wobec jego amerykańskiego.

Dolar amerykański, choć od dobrych kilkunastu miesięcy jest w ostrej defensywie, pod koniec zeszłego roku odrobił część strat do kanadyjskiej waluty. Jednak i tak pozostaje w relacji do niej mocno poobijany.

Nic dziwnego. Wzrost PKB Kanady w III kwartale roku 2017 osiągnął poziom 1,7% r/r, – o 0,1% wyżej od konsensusu rynkowego. A PMI w przemyśle w grudniu wzrósł do 54,7 pkt., czyli 0,3 pkt. proc. więcej niż w listopadzie.

zz rates1Bank of Canada jest pierwszym bankiem centralnym, który zdecydował się na taki ruch w tym roku, a w zeszłym roku uczynił to już dwa razy – w lipcu i wrześniu.

Rynki taki sygnał odczytują bardzo jasno. Bank Kanady zacieśnia politykę pieniężną ze względu na dobrą sytuację gospodarczą i szybszy od zakładanego wzrost PKB.

Jeszcze kilka tygodni temu wielu prognostów wciąż miało wątpliwości, że Stephen Poloz podniesie dziś kurs swojego banku. Jednak dwa silne raporty i ankieta dotycząca wyników biznesowych banku sprawiły, że wielu ekspertów zmieniło swoje prognozy. Jedyny cień może rzucać niepewność negocjacji w sprawie przyszłości układu NAFTA.

Podążając za dzisiejszą decyzją Scotiabank Economics prognozuje trzy podwyżki na łącznym poziomie 75 punktów bazowych w całym 2018 r. I kolejne trzy w 2019 r.

Z kolei TD Economics oczekują w ciągu najbliższych dwóch lat podwyższania stopy o 25 punktów bazowych co sześć miesięcy.

Należy zatem oczekiwać, że zwiększy się nam koszt kredytów udzielanych w bankach (prime lending rates) czyli oprocentowania kredytów hipotecznych (variable-rate mortgages) i innych pożyczek.

Bank Kanady podkreślił dziś, że pozostanie zależny od danych rynkowych. Następny komunikat o wysokości stopy zaplanowano na 7 marca.

Screen Shot 2018-01-17 at 12.54.29

Więcej - TUTAJ.