Tasowanie ministerialnych tek przed wyborami

Lokalnie Series Top News sty 17, 2018 at 6:00 am

aawynne2

Na pięć miesięcy przed wyborami premier Ontario, Kathleen Wynne, wymienia niektórych ministrów.

Z prowincyjnego rządu odchodzą: wicepremier i minister edukacji Deb Matthews, przewodnicząca komisji skarbowej, Liz Sandals i minister rozwoju gospodarczego, Brad Duguid. Wszyscy troje stwierdzili, że w najbliższych wyborach nie będą się ubiegali o reelekcję do parlamentu prowincji. W związku z tym stali się dla ambitnej premier Ontario i szefowej Liberałów w prowincji bezużyteczni.

Kathleen Wynne zdecydowała, że Mitzie Hunter obejmie stanowisko ministra edukacji, Eleanot McMahon opuści ministerstwo turystyki, kultury i sportu na rzecz skarbu prosincji, a minister transportu, Steven Del Duca obejmie ministerstwo rozwoju gospodarczego.

Jeszcze nie wiadomo, kto dokładnie obejmie zwolnione przez przesuniętych ministrów miejsca. Media spekulują jedynie, że w przetasowaniu na szczytach prowincyjnej władzy uczestniczy w sumie ośmiu polityków. Biuro premier Wynne nie podało żadnych szczegółów planowanych zmian, choć potwierdziło, że nowi ministrowie zostaną zaprzysiężeni.

Ostatnie zmiany w rządzie prowincji Wynne dokonała w lipcu. To wtedy z rządu odszedł minister środowiska, Glen Murray, by zostać dyrektorem wykonawczym Instytutu Pembina. Wtecy Chris Ballard objął tekę ministra środowiska, a Polak z pochodzenia, Peter Milczyn, awansował na stanowisko ministra budownictwa mieszkaniowego.

Swoje odejście z polityki zapowiedzieli inni prominentni działacze ontaryjskich Liberałów Deve Levac i Monte Kwinter, najstarszy parlamentarzysta w obecnej kadencji parlamentu.