Seryjny morderca grasował w torontońskim środowisku LGBTQ

Lokalnie Top News sty 19, 2018 at 10:00 am
Zamordowani Selim Esen i Andrew Kinsman

Zamordowani Selim Esen i Andrew Kinsman

66-letni ogrodnik Bruce McArthur został oskarżony o zamordowanie dwóch mieszkańców Toronto. Policja podejrzewa, że ofiar mordercy może być więcej.

Detektyw Hank Idsinga powiedział, żę podejrzany został aresztowany w środę rano po tym, jak policja natknęła się na dowody, które dały śledczym podstawy do uznania, że to właśnie on stoi za śmiercią uznanych do tej pory za zaginionych Selima Esena i Andrew Kinsmana. Ich nagle zaginięcie policja badała w ramach „Projektu Pryzmat”. Obaj zniknęli w przeciągu 45 dni z centrum Toronto.

44-letni Esen widziany był ostatnio w połowie kwietnia w rejonie Yonge i Bloor, a 49-letniego Kinsman widziano po raz ostatni pod koniec czerwca w pobliżu jego domu w okolicach ulic Parliament i Wichester.

Bruce McArthur

Bruce McArthur

Podejrzany, Bruce McArthur, który jest właścicielem firmy zajmującej się architekturą krajobrazu „Artistic Design” miał mieć stosunki seksualne z Kinsmanem.

- Kontakty erotyczne z Esenem nie są jeszcze do końca jasne – stwierdził detektyw Idsinga.

McArthur był znany z używania portalów randkowych i stron internetowych, z których korzystali również Esen i Kinsman.

Ciała zaginionych mężczyzn nie zostały jeszcze odnalezione.

- Jesteśmy przekonani, że podejrzany jest też odpowiedzialny za śmierć ludzi, których jeszcze nie zidentyfikowaliśmy – powiedział detektyw Idsinga – Na tym etapie śledztwa najbardziej zależy nam na określeniu innych ofiar McArthura.

Policjant nie chciał nazwać oskarżonego seryjnym mordercą.

- To definicja używana przez media – mówił Idsinga – Ja mogę powiedzieć, że zabił co najmniej dwie osoby i jest więcej ofiar. Dodał, że policja prowadzi śledztwo w sprawie McArthura od kilku miesięcy, stwierdził, że McArthur często odwiedzał rejony ulic Church i Wellesley, popularnie zwane przez mieszkańców Toronto „wioską gejów”.

W czwartek szef torontońskiej policji, Mark Saunders, uzasadniał swoje wcześniejsze stwierdzenie, które wygłosił na konferencji prasowej 8 grudnia ubiegłego roku, że „nie ma związku między zaginięciem obu mężczyzn. Powiedział, że do takiego wniosku skłoniły go zebrane w tamtym czasie materiały śledztwa.

- W działaniach policyjnych postępujemy zgodnie z dowodami, a w tamtym czasie nie dysponowaliśmy przesłankami, które wskazywałyby, że ten związek istniał – powiedział Saunders.

aaseryjnyNagłe zaginięcie obu mężczyzn wywołało duże zaniepokojenie w środowisku torontońskich homoseksualistów. Grupy lokalnych mieszkańców zainicjowały przeszukiwanie centrum Toronto w celu ich odnalezienia. Zdaniem Saundersa to właśnie działania mieszkańców dzielnicy przyczyniły się znacznie do postępów w śledztwie.

Policjanci poinformowali, że jednocześnie trwa inne śledztwo pod kryptonimem „Project Houston”, które bada zaginięcie trzech innych mężczyzn w rejonie „Gay Village” od 2010 roku. Zaznaczyli, że do tej pory obie te sprawy nie były ze sobą łączone.

Detektyw Idsinga powiedział w czwartek, że teraz śledczy chcą sprawdzić, czy istnieje związek między tą sprawą, a zaginionymi mężczyznami zidentyfikowanymi w sprawie „Project Houston”.

- Mamy pewne przesłanki, które pozwalają nam sądzić, że są dalsze ofiary. W tej chwili nie jesteśmy w stanie zidentyfikować ofiar w oparciu o posiadane przez nas dowody. Ta praca jest w toku, mamy nadzieję, że dotrzemy do prawdy – powiedział Idsinga.

Funkcjonariusze przeszukali cztery nieruchomości w Toronto i jedno w miejscowości Madoc oddalonej około 220 kilometrów od Toronto.

Aresztowany na pierwsze przesłuchanie stawi się w sądzie w College Park.

Sprawa McArthura odbiła się głośnym echem wśród mieszkańców okolic Church Street i Wellesley Street.

- Cieszę się, że ktoś został schwytany i mam nadzieję, że w przyszłości policja będzie traktowała bezpieczeństwo mieszkańców okolic poważniej, ponieważ do tej pory z całą pewnością nie traktowano sprawy z należytą powagą – mówi jeden z mieszkańców, który nie zgodził się na podanie jego tożsamości do wiadomości publicznej.

Bliski przyjaciel i były współlokator Kinsmana, Ted Healey mówi, że z jednej strony jest szczęśliwy, z drugiej zaś poczuł złość na wieść, że ktoś został oskarżony o zabójstwo Kinsmana.

Healey zaangażował się bardzo w poszukiwanie swojego byłego współlokatora i podjął szerokie działania by skłonić społeczność gejowską do udziału w tej akcji.

- Cieszę się, że to się już kończy – powiedział.

Policja przeszukała mieszkanie McArthura na dziewiętnastym piętrze budynku przy 95 Thorncliffe Park Drive. Mieszkańcy bloku opisują oskarżonego jako miłego, przyjaznego i uczynnego człowieka.

- Pomógł mi kilka razy, kiedy byłam w ciąży. Pomógł, gdy nie działały windy. Wyglądał na naprawdę miłego faceta – powiedziała Emily Everett.

- Inny mieszkaniec budynku, Tamasin Ashby uważa McArthura za człowieka bardzo towarzyskiego, który „zawsze lubił gawędzić z ludźmi”.

Podejrzany mieszkał w tym miejscu przez około 10 ostatnich lat.

Organizacja o nazwie „519 Community Centre” wydała oświadczenie, w którym składa wyrazy współczucia w stosunku to tych, którzy opłakują utratę Esena i Kinsmana.

„To tragiczny dzień dla społeczności LGBTQ w Toronto” – stwierdzono w oświadczeniu.