CRA: Nowa taktyka, stary przekręt

Kanada Series Top News sty 22, 2018 at 10:00 am

zz cra4System oszustw, w których oszuści udają urzędników urzędu podatkowego Canada Revenue Agency przybiera wciąż nowe formy.

Najczęściej ludzie nabierają się na  telefon z żadaniem zapłaty zaległych podatków, a otwierając link w swojej poczcie trafiają na wezwanie dok zapłaty ze strony udającej prawdziwą stronę internetową CRA.

Takie osoby często wpadają w panikę otrzymując wiadomość w stylu “Rozpoczęło się dochodzenie w twojej sprawie”.

Zaledwie w kilka godzin po sprawdzeniu na stronie internetowej czy jej rabat HST jest już dostępny, studentka Becky McHugh dostała wiadomość tekstową na jej telefon komórkowy informującą, że rozpoczęto “dochodzenie” na jej koncie.

Wiadomość tekstowa, jaką otrzymała Becky McHugh wyglądała na autentyczną

Wiadomość tekstowa, jaką otrzymała Becky McHugh wyglądała na autentyczną

McHugh kliknęła link w wiadomości tekstowej, który przekierował ją na stronę, na której należało wypełnić formularz z danymi osobowymi.

Ponieważ wszystko wyglądało dokładnie tak, jak na stronie internetowej CRA, więc studentka wpisała swój numer ubezpieczenia społecznego, kilka innych danych personalnych i kliknęła “Submit”.

To co ją spotkało jest odmianą powszechnego oszustwa, które od kilku lat uprawiane jest kosztem Canada Revenue Agency. Agencja nie używa sms-ów do kontaktu z klientami.

Inna ofiara, Ron O’Connell z Corner Brook odebrał telefon, który nagrał. W nagraniu męski głos mówi: “Dzwonimy z Canada Revenue Agency. Powodem, dla którego próbujemy się z Tobą skontaktować, jest to, że CRA wytoczyła ci proces i że wydano już nakaz aresztowania”.

O’Connell wiedział, że to oszustwo, ale uważa, że wiele osób może dać się oszukać. Ktoś może wpaść w panikę, oddzwonić i dać oszustom czego chcą, a najczęściej chcą szybkiego przekazu pieniędzy, często na konta w… USA.

zz cra3Kanadyjskie Centrum ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (CAFC), powołane do zwalczania nadużyć finansowych, twierdzi, że podawanie się za CRA jest bardzo częstym oszustwem w Kanadzie. Centrum rejestruje wszelkie raporty o usiłowaniu wymuszenia, które są klasyfikowane jako oszustwa. Codziennie otrzymuje telefony i jest zasypywane skargami na temat oszustw ze strony Kanadyjczyków, którzy byli celem oszustów. Oszuści korzystając z Internetu i smartfonów  są w stanie dotrzeć do konsumentów, do których nigdy wcześniej nie byli w stanie dotrzeć.

W 2017 r. CAFC otrzymał ponad 12 000 skarg, zaś 965 osób faktycznie straciło  pieniądze – na łączną sumę prawie 4,7 miliona dolarów.

zz craKanadyjski urząd podatkowy twierdzi, że informowanie ludzi o zagrożeniach związanych z oszustwami wymaga wiele czasu i wysiłku. Agencja doradza podatnikom aby w przypadku otrzymania podejrzanego telefonu lub emaila kontaktowali się bezpośrednio z CRA pod numer 1-800-959-8281 lub bezpiecznie loginowali się na stronę CRA korzystając z usługi “My Account”.

Więcej o oszustwach z CRA - TUTAJ.