Mundial 2026 w Toronto?

Lokalnie Top News sty 22, 2018 at 12:30 pm
Mecze mistrzostw rozgrywane byłyby na stadionie BMO Field.

Mecze mistrzostw rozgrywane byłyby na stadionie BMO Field.

Burmistrz Toronto, John Tory, potwierdza swoje poparcie dla organizacji Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2026 roku.

Raport, który zostanie omówiony przez komitet wykonawczy miasta w późniejszym terminie zaleca, by Rada Miasta zwróciła się do rządów federalnego i prowincyjnego o zapewnienie wsparcia finansowego dla Toronto w celu organizacji Mistrzostw. Toronto miałoby być współorganizatorem imprezy, która firmowana byłaby przez federacje piłkarskie Kanady, Stanów Zjednoczonych i Meksyku.

„Kanada automatycznie zakwalifikowałaby się do turnieju z racji bycia państwem-gospodarzem. Na podstawie bieżących rozmów w Kanadzie i Meksyku odbyłoby się 10 % wszystkich gier, zaś reszta rozgrywana byłaby w Stanach Zjednoczonych. Jedynym krajem ubiegającym się o organizację Mundialu w 2026 roku jest Maroko” – czytamy w raporcie – „Toronto zostało uznane za jednego z czterech kanadyjskich kandydatów na miasto-gospodarza podobnie ja Vancouver, Edmonton i Montreal. Rozpatrywanych jest również 28 innych miast kandydujących w Meksyku i USA. Przewidujemy, że Toronto zorganizuje 3-5 meczów, jeśli powiodą się zabiegi o organizacje Mistrzostw i jeśli Toronto zostanie wybrane przez United Bid Committee i Fédération Internationale de Football Association jako miasto-gospodarz Mistrzostw”.

aamundial3- Bycie gospodarzem Mistrzostw Świata FIFA, to szansa na jednorazowe pokazanie Toronto światu – powiedział Tory w rozmowie z mediami – Sukces Igrzysk Pan Am oraz Invictus Games jest oczywisty. Dlatego Toronto i jego mieszkańcy są gotowi, by stać się jednym z miast-gospodarzy tego kultowego wydarzenia.

Ewentualne spotkania piłkarskie w ramach Mundialu odbywałyby się na stadionie BMO Field na Exhibition Place po odpowiedniej przebudowie. Koszty tego przedsięwzięcia wraz z samą organizacją przypadającej na Toronto części Mistrzostw, musiałyby wziąć na siebie miasto oraz rządy prowincji i federalny. Koszty te szacuje się na około 30-45 milionów dolarów.

- To daje nam szansę bycia częścią największego widowiska sportowego na świecie przy bardzo niskich kosztach ze względu na wspólną ofertę Kanady, USA i Meksyku – przekonywał burmistrz Toronto – W przypadku organizacji kilku gier z niewielką rozbudową stadionu BMO Field sądzę, że torontończycy poprą tę inicjatywę i powiedzą: „Zróbmy to!”. Więc to właśnie zamierzamy zrobić.