Nie do wiary!

Gdzie na weekend sty 22, 2018 at 11:48 pm

fixedw_large_4x

Robert LeRoy Ripley żył na przełomie XIX i XX wieku. Był amerykańskim rysownikiem, przedsiębiorcą i antropologiem amatorem, a przede wszystkim, bo dzięki temu przeszedł do historii – twórcą prasowej, radiowej i telewizyjnej serii Ripley’s Believe It or Not! opartej na dziwacznych faktach z całego świata. O ogromnym sukcesie niby zwykłego pomysłu zdecydowało to, że Ripley zaprosił do projektu… wszystkich. Czytelniczy, słuchacze i widzowie wypełniali audycje i artykuły Ripleya fotografiami i historiami z najmniejszych amerykańskich miasteczek. Gdzieś wyhodowano największą dynię, gdzie indziej urodziło się cielę albinos, …. Po śmierci Ripley’s prawo do jego pomysłów i dziedzictwa przejęła Ripley Entertainment, trzecia co do wielkości prywatna firma w Kanadzie, należąca do Jim Pattison Group, z siedzibą w Vancouver. Dziś Ripley’s Entertainment to kolos w branży rozrywkowej – mają swoje programy telewizyjne, wydawnictwa dotyczące kolejnych światowych dziwactw, zarządzają także szeregiem atrakcji publicznych na całym świecie. 32 muzea osobliwości rozsiane po całym globie, w których roi się od ciekawostek i wynaturzeń od 1933 roku przyciągnęło ponad 100 milionów turystów. Jest pięć muzeów skoncentrowanych na rekordach z Księgi Guinnessa, pięć muzeów figur woskowych Louis Taussaud’s, dziewięć kompleksów kinowych 4D i 5D, 4 nawiedzone domy, dziesięć niezwykłych lustrzanych labiryntów, 3 pola do mini-golfa, 4 fabryki cukierków, osiem labiryntów laserowych, nawiedzony pociąg i trzy ogromne hale z grami typu flipery (arcade games). Tajlandia, Australia, Meksyk, Dania, Holandia, Anglia, Malezja, Korea Południowa… a my kilka z atrakcji mamy pod nosem, warto więc skorzystać, szczególnie, gdy tej zimy przyda się jeszcze kilka pomysłów na fajny, rodzinny weekend „pod dachem”.

Większość (choć idę o zakład, że nie wszyscy) z was była już w nowym, torontońskim akwarium. To jedno z trzech, należących do Ripley Entertainment, dwa pozostałe znajdują się w Stanach w Gatlinburg, TN oraz Myrtle Beach, SC. Nasze, torontońskie, otwarte w październiku 2013 u stóp CN Tower, początkowo powstać miało w Niagara Falls niemal dziesięć lat wcześniej, bo w 2004, w miejscu, gdzie dziś stoi Great Wolf Lodge. Inwestycja w centrum Toronto pochłonęła 130 milionów CAD, a projekt powstał przy rządowym wsparciu finansowym (pomógł rząd federalny, rząd prowincyjny i urząd miasta). Ogromnym atutem akwarium jest jego nowoczesność i niesamowita różnorodność morskiego życia. W 5.7 milionach litrów wody mieszka ponad 20,000 egzotycznych okazów morskich i słodkowodnych z ponad 450 gatunków. Kolejne galerie prowadzą nas przed podwodny świat Wód Kanady, Tęczowej Rafy, Niebezpiecznej Laguny (z ruchomym chodnikiem, który prowadzi podwodnym tunelem, nad głowami pływają rekiny, żółwie i ryby piły), Zatokę Płaszczek (szczęściarze mogą obserwować płetwonurków karmiących płaszczki), Planetę Meduz (pięć gatunków magicznie podświetlanych meduz), Centrum Odkryć (mnóstwo interaktywnych zabaw i gier dla dzieci, możliwość dotknięcia płaszczki czy rekina), Ławice i tematyczne wystawy , np. Galeria Sztuki Matki Natury, gdzie przyjrzeć się można najbardziej kruchym i skomplikowanych morskich stworzeniom, takim jak węgorz elektryczny, konik morski czy żabnica. Ogromne wrażenie robi podświetlona na głęboko szafirowy kolor potężna ośmiornica. Ripley’s Aquarium to miejsce iście czarodziejskie, i choć w weekendy bardziej niż w tygodniu zatłoczone, wciąż pełne podwodnego spokoju. Z biletami, jak i z oceanicznym światem – kolorowy zawrót głowy. Anytime Express Ticket to opcja dla tych, którzy wybiorą się „na ryby” do akwarium spontanicznie, bez rezerwacji. Raz zakupiony bilet ważny jest jednorazowo przez rok i może być wykorzystany w dowolnie wybranym dniu. Dorośli $35, młodzież i seniorzy (6-13 oraz 65+) $24.25, dzieci (3-5) $12. Dla szukających trochę tańszych biletów i planujących wizytę w konkretny dzień, przygotowano bilety czasowe – wejście w akwarium nastąpić musi danego dnia w określonym przedziale czasowym, ale nie jest limitowane – w środku zostać można bądź ile, nawet do zamknięcia. Dorośli $31, młodzież i seniorzy (6-13 oraz 65+) $21, dzieci (3-5) $9. Jeszcze tańszą opcją są bilety wieczorne Sharks after dark, upoważniające wejścia do określonego dnia po 7pm – tu oszczędzamy $5 na bilecie. Dorośli $30, młodzież i seniorzy (6-13 oraz 65+) $19.25, dzieci (3-5) $7. Dla wielbicieli jazzu w każdy drugi piątek miesiące organizowane są „podwodne” koncerty, otwarty jest także bar. Bilety w cenach takich samych jak Sharks after dark. We wtorki między 2-5pm $5 na biletach wstępu oszczędzą seniorzy (65+), na których w Ripley’s Cafe czeka także bezpłatna kawa oraz batony SunRype (kupony w punkcie obsługi klienta koło kas).

W promocji można także kupić combo, czyli bilety łączone – do akwarium oraz na CN Tower : dorośli (13-64) $58, dzieci (4-12) $37, seniorzy (65+) $45. Jak w większości atrakcji w Kanadzie kupić można także karty podarunkowe (od $25 do $100) czy wykupić roczną kartę członkowską (dorośli $80, młodzież i seniorzy $50, dzieci $25. I jeszcze taka mała podpowiedź – jeśli kupujecie bilety do tego typu atrakcji przez internet wpiszcie w Google „ripley’s aquarium promo code 2018” (ja szczerze mówiąc robię tak przy wszystkich zakupach on-line, bo a nuż się trafi…) – wchodząc na np.: https://www.bargainmoose.ca/coupons/ripleyaquariums.com zaoszczędzić można 20-40% na różnych ofertach. Więcej informacji na temat nadchodzących imprez i promocji na https://www.ripleyaquariums.com/canada/

Oszczędniej będzie także, jeśli wybierając się do zimowej Niagary (oj warto, mrozy pięknie skuły lodem wąwóz rzeki, tworząc iście bajkowe scenerie) zainwestujcie w bilet combo – Ripley’s Believe It or Not i Akwarium. Działa to tak: kupujecie bilety Anytime Express Ticket do akwarium, a na muzeum dostajecie 25% zniżki – co ważne, taki kombinowany bilet ważny jest przez 365 dni od momentu zakupu, nie trzeba się więc spieszyć, ani próbować ogarnąć obu atrakcji w jeden weekend. Wydawać by się mogło, że Odditorium, czyli muzeum osobliwości, to kolejna turystyczna pułapka komercyjnej Niagara Falls, tymczasem znajdziecie tu eksponaty, o jakich filozofom się nawet nie śniło: dwugłowe zwierzęta, amazońskie skurczone czaszki czy najrzadsze jaja na Ziemi – ponad zadziwiających 900 artefaktów w 15 salach! Muzeum otwarte jest codziennie, bez wyjątków od niedzieli do czwartku 10am-10pm, w piątki i soboty od 10am do północy. Bilety w cenach: dorośli $18.99 (13-64), dzieci $11.99 (6-12), seniorzy $ 14.99 (65+). Ze stajni Ripley’a w Niagara Falls znajdziecie także Muzeum Figur Woskowych (co kto lubi, mnie nie powaliło na kolana) i kino 4D (szczegółowe informacje o biletach: https://ticketsnf.ripleys.com/niagara/).

museum-Niagara-Falls