Kanadyjski debiut wodorowej Toyoty Mirai

Nowości Top News sty 24, 2018 at 12:30 pm
zz mirai3

Toyota Mirai nie ma jeszcze kanadyjskiej ceny, W Stanach (w Kalifornii) kosztuje 57 tys. USD.

Pojawi się jeszcze w tym roku. Ekologiczny model będzie dostępny na początku w Quebecu, gdzie pracują duże elektrownie wodne. Samochód zadebiutował właśnie na salonie motoryzacyjnym, 75-ym w z rzędu Montreal Auto Show.

W Quebecu wprowadzono w grudniu standardy dotyczące samochodów, które nie emitują spalin. Władze liczą, że na terenie prowincji zwiększy się liczba aut elektrycznych i hybrydowych plug-in. Mogą w tym pomóc niedawne premiery – na terenie Kanady zadebiutował Prius Prime, a teraz dołącza do niego wodorowy Mirai. Na początek rząd Quebecu chce sam przetestować 50 maszyn tego typu. Ale w tech chwili prowincja ma tylko dwie stacje ładownia. Obie prywatne.

zz mirai2

Mirai na Montreal Auto Show

zz mirai1Samochody elektryczne mają pomóc w rezygnacji z paliw kopalnych w transporcie, a przy okazji zwiększyć wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Na terenie Quebecu działa Hydro Quebec – czwarty największy na świecie producent energii wodnej. Dzięki temu wodór wykorzystywany do napędzania samochodów będzie pochodził z czystego źródła.

Toyotę Mirai napędza silnik elektryczny o mocy 154 KM i momencie obrotowym 355 Nm dostępnym w pełnym zakresie prędkości. Jego źródłem zasilania jest zestaw ogniw paliwowych, w których wodór ze zbiorników łączy się z tlenem, uwalniając energię i tworząc cząsteczki wody. Czysta woda stanowi jedyną substancję emitowaną przez ten samochód.

Właściciele wodorowej Toyoty nie muszą się martwić o zasięg samochodu, ponieważ zatankowane do pełna zbiorniki wodoru pozwalają przejechać co najmniej 500 km, a sam proces tankowania trwa zaledwie 3 minuty – tyle co tankowanie samochodu napędzanego konwencjonalnym paliwem.

Poza tym Mirai jest odporny na niskie temperatury i zmienne warunki pogodowe.

Montreal Auto Show potrwa do 28 stycznia.

zz mirai4

Więcej – TUTAJ.