Metrolinx odparła atak hakerów

Lokalnie Top News sty 24, 2018 at 6:00 am
- Wirus nie infiltruje żadnego z naszych systemów zawiadujących ruchem naszych pociągów i autobusów

– Wirus nie infiltruje żadnego z naszych systemów zawiadujących ruchem naszych pociągów i autobusów

Programistom zatrudnionym przez rząd Ontario i Metrolinx udało się odeprzeć atak północnokoreańskich hakerów.

Programiści prowincyjnej agencji komunikacji publicznej byli w stanie wykryć szkodliwe oprogramowanie, nim zdołało dokonać jakichkolwiek szkód w komputerach należących do agencji. Udało też im się wykryć źródło skąd to oprogramowanie zostało wysłane. Okazało się, że atak rozpoczął się w Korei Półocnej wykorzystywał serwery znajdujące się w Rosji i stamtąd został wysłany do Toronto i Metrolinx.

Anne Marie Aikins, rzeczniczka firmy Metrolinx, powiedziała, że „żadne prywatne informacje o klientach nie zostały naruszone” w wyniku próby włamania do komputerów agencji.

- Wirus nie infiltruje żadnego z naszych systemów zawiadujących ruchem naszych pociągów i autobusów – powiedziała Aikins – Bezpieczeństwo nie zostało naruszone.

Metrolinx jest agencją rządu Ontario. Zatrudnia programistów nazywanych „etycznymi hakerami”, których jedynym zadaniem jest identyfikacja słabych punktów w rządowych systemach komputerowych.

- Ich zadaniem jest myśleć jak haker i wykrywać ataki hakerów. Przeglądają media społecznościowe, z których można dowiedzieć się wiele o potencjalnych hakerach i ich zamiarach – mówi Roy Bisvert, były asystent dyrektora ds. wywiadu w CSIS a obecnie doradca ds. bezpieczeństwa w rządzie Ontario – Można też dowiedzieć się, czy działają zespołowo czy indywidualnie.

Boisvert twierdzi, że takie kraje jak Korea Północna, Rosja czy Chiny zawsze szukają cyfrowych sekretów krajów takich jak Kanada. Systemy obronne stworzone przez rządowych programistów mogą blokować około 40 miliardów zagrożeń bezpieczeństwa komputerowego w każdym miesiącu.

Ze źródeł zbliżonych do kanadyjskiej agencji wywiadowczej CSIS wiadomo, że szkodliwe oprogramowanie z Korei Północnej jest częścią działań tamtejszych władz, by „zbudować swoje źródła informacji na całym świecie”.