Patrick Brown rezygnuje z przewodzenia Torysom w Ontario

Lokalnie Series Top News sty 25, 2018 at 6:00 am

aabrown

Lider ontaryjskich Konserwatystów, Patrick Brown, na pół roku przed wyborami niespodziewanie ustępuje z zajmowanego stanowiska.

Wszystko zaczęło się od zarzutów dwóch kobiet o molestowanie seksualne, jakiego jakoby miał się Brown dopuścić przed laty, gdy był posłem do Parlamentu Federalnego w Ottawie. O oskarżeniach doniosła telewizja CTV. Brown „kategorycznie” zaprzeczył im i oświadczył, że będzie bronił swojego dobrego imienia przed sądem.

- Te zarzuty są fałszywe. Każdy z nich – powiedział Brown na konferencji prasowej zorganizowanej w prowincyjnej legislaturze – Nie mogę spekulować na temat motywów moich oskarżycielek, mogę tylko powiedzieć, że to co mówią jest z gruntu nieprawdziwe.

Brown dodał, że polecił swoim prawnikom, by skierowali zarzuty do sądu. Przyznał, że „nigdy nie jest OK”, aby ktokolwiek czuł, że padł ofiarą molestowania seksualnego lub w jakikolwiek sposób czuł się zagrożony.

- Odrzucam te oskarżenia w możliwie najostrzejszy sposób – stwierdził – To nie jest sposób, w jaki się zachowuję. Osoba oskarżana nie jest tym, kim jestem ja.

Na konferencji prasowej po złożeniu oświadczenia odmówił odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

Kilka godzin później Patrick Brown wydał oświadczenie, w którym napisał, że po konsultacji z kierownictwem partii, po rozmowach z rodziną i przyjaciółmi zdecydował, że zrezygnuje z przewodzenia partii, ale pozostanie posłem do Parlamentu Prowincyjnego, aby oczyścić swoje imię. Powtórzył, że zarzuty są fałszywe oraz że pokonanie premier Kathleen Wynne w nadchodzących wyborach prowincyjnych jest „ważniejsze niż dobre samopoczucie jednej osoby”.

aabrown2Brown zdecydowanie prowadził w sondażach przedwyborczych nad swoją rywalką z Partii Liberalnej, Kathleen Wynne i był niemalże pewnym kandydatem na przyszłego premiera Ontario.

Kariera polityczna Browna sięga końca lat dziewięćdziesiątych, kiedy to został radnym miasta Barrie. Z tamtego okręgu zdobył fotel posła federalnego z ramienia Partii Konserwatywnej w 2006 roku. Swój mandat w Ottawie odnawiał dwukrotnie w wyborach w 2008 roku i ponownie w 2011.

W 2015 roku wygrał wybory na szefa Partii Konserwatywnej w Ontario z faworyzowaną przez media Christine Elliott, wdową po byłym ministrze finansów Ontario, a później Kanady, Jimem Flaherty’m.

Nie jest jasne kto obecnie, w tej niezwykle trudnej dla partii sytuacji zastąpi skompromitowanego publicznymi oskarżeniami o molestowanie seksualne Browna. W oświadczeniu wydanym przez wiceprzewodniczących partii czytamy, że „klub będzie natychmiast konsultował się z działaczami partii i jej członkami jak najlepiej wyprowadzić partię z kryzysu, by jednocześnie wygrać wybory prowincyjne” w czerwcu tego roku.

Statut partii mówi, że kiedy jej lider rezygnuje, jej kierownictwo musi wybrać tymczasowego przywódcę, który kieruje nią do czasu konwencji, na której wybrany zostanie nowy przywódca. W obecnej przedwyborczej sytuacji zwoływanie konwencji i wybór nowego kierownictwa jest dla Torysów ostatnią rzeczą na jaką się zdecydują. Tak więc bardzo prawdopodobne jest, że do wyborów poprowadzi Konserwatystów tymczasowy przywódca. Jako potencjalni następcy Browna wymieniani są posłowie do Parlamentu Ontario Lisa MadLead i Vic Fedeli oraz rywalka Browna na ostatniej konwencji w 2015 roku, Christine Elliott.