Polka realizuje film o prawach kobiet w technologii wirtualnej rzeczywistości

Polacy w Kanadzie Top News sty 25, 2018 at 12:30 pm

zz polka1Pochodząca z Łodzi Joanna Popińska mieszka obecnie w Kanadzie, gdzie realizuje film o prawach kobiet. Nie jest to jednak zwykły film. Projekt ten zadziwia producentów filmowych na całym świecie. 

Realizowany jest bowiem w technologii 3D VR połączonej z mapą głębi, czego w świecie filmu jeszcze nie widzieliśmy. I co najważniejsze pani Joanna i jej partner opłacają wszystko z własnych, skromnych środków.

Joanna Popińska i jej partner Tom C. Hall pracują nad filmem “The Choice” od około roku. Film realizowany jest w ramach jej doktoratu na łódzkiej Filmówce. Celem filmu jest pokazanie historii kobiet, które musiały dokonać wyboru dotyczącego przerwania ciąży. Skupia się na odpowiedzi na pytanie dlaczego zdecydowały się to zrobić.

Projekt powstaje w nowatorskiej technologii VR 3D połączonej z mapą głębi, czego w świecie filmu jeszcze nie było.

- Wykorzystując VR, pozwolę widzowi wejść w umysł kobiety rozważającej decyzję o aborcji. Kiedy znajdziesz się w jej wirtualnym umyśle, w wirtualnej świadomości, spotkasz prawdziwe kobiety, które opowiedzą Ci swoje własne historie o przerwaniu ciąży – co nimi kierowało, czy i jakie miały wątpliwości, jakie towarzyszyły im emocje. “The Choice” chcę poprowadzić z punktu widzenia widza: zakładasz gogle na głowę, otwierasz oczy – i budzisz się w czyimś ciele. W ciele kobiety. Kobiety, która właśnie dowiedziała się, że jest w ciąży. Panikujesz, nie wiesz co zrobić. Szukając odpowiedzi i wsparcia – znajdujesz na swej drodze osoby, które opowiadają Ci swoje historie, dzielą się emocjami, opowiadają, co zaważyło na decyzji. - opowiada pani Asia. – Celem takiego doświadczenia jest pokazanie widzowi ludzkiego aspektu i prawdziwych twarzy, zamiast statystyk i mniej lub bardziej abstrakcyjnych argumentów. 

zz polka3

- Film realizuję w technologii VR i jest to “VR experience” – nie jest to ani “czysty” film, ani gra, łączy bowiem elementy obydwu. Technologia, w jakiej wykonujemy “The Choice”, to nowatorskie połączenie obrazu stereoskopowego nałożonego na tzw. mapę głębi, i to wszystko – zaimplementowane w silniku gry, dzięki czemu obraz nie jest statyczny, jak w filmie, i widz może wejść z nim w interakcję – jak w grze. - podkreśla twórczyni.

Pracując nad filmem w Kanadzie liczą, że projekt będzie miał wydźwięk międzynarodowy.

Wystartowała kampania podczas której zbierane są fundusze na film. Projekt zbiórki dostępny jest na stronie Kickstartera – TUTAJ. Zebrano już ponad 5 tys. dol.

zz polka2

Więcej o filmie: The Choice - TUTAJ.