Dymisje polityków w związku z molestowaniem

Kanada Top News sty 26, 2018 at 4:00 pm
Kent Hehr

Kent Hehr

W ciągu kilku dni ustąpili szefowie partii konserwatywnej Ontario i Nowej Szkocji, a do dymisji podał się minister rządu federalnego. Kanadyjską polityką wstrząsają raz po raz skandale związane z molestowaniem kobiet.

Po tym jak dwie kobiety wystąpiły z zarzutami o molestowanie seksualne wobec lidera Partii Konserwatywnej w Ontario Patricka Browna, ustąpił on ze stanowiska szefa partii, choć prawdziwość zarzutów nie została jeszcze dowiedziona w sądzie.

Jednak podobne przypadki mnożą się ostatnio z zastanawiającą częstotliwością. Pojawiły się oskarżenia wobec federalnego ministra ds. sportu i osób niepełnosprawnych i posła z Calgary – Kenta Hehra, który sam jest osobą niepełnosprawną, poruszającą się na wózku inwalidzkim.

Kobieta, która pracowała w parlamencie Alberty, gdy Hehr był tamtejszym deputowanym, zarzuciła mu na Twitterze, iż kobiety obawiały się wsiadać z nim do tej samej windy, ponieważ narzucał się z kłopotliwymi komentarzami.

Jamie Baillie

Jamie Baillie

Kilka godzin później premier Justin Trudeau zaakceptował rezygnację Hehra ze stanowiska na czas prowadzenia dochodzenia w jego sprawie. Jego obowiązki szefa partii przejęła Karla MacFarlane.

W przypadku byłego ministra, to jest nie pierwszy raz, gdy sam spowodował własne kłopoty swoimi komentarzami. M.in. na spotkaniu z grupą osób ze schorzeniami wywołanymi stosowaniem thalidomidu przez ich matki, Hehr miał powiedzieć, że “każdy w Kanadzie ma swoją łzawą historię”. Kiedy sprawa przedostała się do opinii publicznej, Hehr zaprzeczał, ale przeprosił. Sytuacje ze złośliwymi komentarzami Hehra są tym dziwniejsze, że sam jest inwalidą.

Z kolei w Nowej Szkocji toczy się inny skandal wywołany zarzutami o molestowanie seksualne. W związku z tym do rezygnacji ze stanowiska został zmuszony szef konserwatystów w Nowej Szkocji – Jamie Baillie. Szczegóły nie są znane, ale w jego przypadku był to efekt niezależnego dochodzenia w sprawie naruszenia reguł obowiązujących w miejscu pracy. Powodem rozpoczęcia dochodzenia były skargi pracownicy.

Patric Brown ogłasza swoją rezygnację

Patric Brown ogłasza swoją rezygnację

Premier Justin Trudeau, kiedy wybuchła sprawa Patricka Browna, przebywał w Szwajcarii na szczycie w Davos. Komentując wydarzenia w Toronto powiedział, że myśli “o tych kobietach, które zdecydowały się opowiedzieć o sprawie, wiedząc, jak jest to trudne” i wyraził szacunek dla ich odwagi.  “Szczególnie istotne, by to było jasne, że molestowanie seksualne jest nie do zaakceptowania” – podkreślił.

Tymczasowo Browna na stanowisku szefa partii zastępuje od dzisiaj MPP Vic Fedeli. Część analityków wskazuje, że być może zręcznym posunięciem byłby wybór kobiety na szefa partii. Nikt o niczym nie przesądza, bo partie mają procedury wyboru szefów, ale gdyby doszło do nominacji kobiety – w Ontario kampania wyborcza trzech największych partii byłaby prowadzona przez trzy kobiety: szefową ontaryjskich liberałów jest obecna premier Kathleen Wynne, a opozycyjnej NDP – Andrea Horvath.

zz rcmpOskarżenia o molestowanie seksualne zataczają szerokie kręgi również w instytucjach państwowych. Najnowsza afera związana jest z byłym lekarzem RCMP w Halifaxie. Lekarz odpowiadał za kwalifikację zdrowotną policjantów i chętnych do służby w latach 1981-2003. Co najmniej 40 osób pacjentek złożyło skargi na niego w formie pozwu zbiorowego za rzekome karalne występki kiedy pełnił swą funkcję. Również torontońska policja bada sprawę zarzutów wobec niego, ponieważ przez pewien okres pracował w ontaryjskim oddziale RCMP.

Adwokat pokrzywdzonych pacjentek, David Klein poinformował, że ochrzciły one doktora przydomkiem “Dr. Fingers”. Miał on jakoby przeprowadzać zbyteczne badanie analne i waginalne, jak również celowo pocierał piersi pacjentek.