Kto weżmie schedę po Brownie?

Lokalnie Top News sty 26, 2018 at 10:00 am
Często wymieniani kadydaci to Vic Fideli, Caroline Mulroney i Lisa Raitt.

Często wymieniani kadydaci to Vic Fideli, Caroline Mulroney i Lisa Raitt.

Dziś, w piątek zbierze się kierownictwo Partii Konserwatystów i zdecyduje, kto będzie tymczasowym liderem tego ugrupowania do czasu konwencji i wyboru nowego przywódcy.

Ale przed kierowniczym gremium Torysów stoi jeszcze jedno ważne i trudne pytanie, na które musi znaleźć odpowiedź: kiedy zwołać partyjną konwencję – przed czerwcowymi wyborami czy po nich?

Problem polega na tym, że do wyborów prowincyjnych zostało zaledwie cztery miesiące i wewnątrzpartyjne przygotowania do konwencji i wyboru nowego lidera mogą zakłócić albo nawet uniemożliwić przeprowadzenie skutecznej kampanii wyborczej i pokonanie Liberałów. Oczywiście istnieje możliwość przeprowadzenia bardzo szybko konwencji i ekspresowy wybór lidera, ale takie działania mogłoby się spotkać z krytyką o ograniczenie wewnątrzpartyjnej demokracji. Z drugiej strony bez stałego lidera, z tymczasowym „administratorem” spraw partyjnych na czele, trudno będzie pokonać dobrze naoliwioną machinę wyborczą Liberałów.

Na razie na dziennikarskiej giełdzie ruszyły spekulacje na temat ewentualnych kandydatów na tymczasowego szefa partii i być może w przyszłości nowego lidera. Oto lista najczęściej wymienianych polityków:

  • Vic Fedeli, poseł do parlamentu prowincji z okręgu NIpissing. Jest uważany za najbardziej prawdopodobnego kandydata. W opozycji jest krytykiem finansów z ramienia PC. Były burmistrze North Bay. Podczas ostatniej konwencji wycofał się z wyścigu o przywództwo partii w 2015 roku. W czwartek, po rezygnacji Browna wyraził zainteresowanie pozycją lidera partii mówiąc, że wielu ludzi go do tego namawia mówiąc: „To jest twój czas Vic. Jesteś osobą, która to zrobi…”
  • Lisa MacLeod, MPP z okręgu Nepean-Carleton. Podobnie jak Fedeli w wewnątrzpartyjnych wyborach w 2015 roku wycofała się z wyścigu o pozycję lidera partii. Obecnie wydaje się jednym z najpoważniejszych kandydatów.
  • Sylvia Jones, na Queens Park reprezentuje okręg Dufferin-Caledon. Jones jest obecnym zastępcą lidera partii wraz z innym posłem Clarkiem. Zapytana podczas czwartkowej konferencji prasowej, czy będzie się ubiegać o partyjne przywództwo odparła – „nie wiem”.

Na giełdzie pojawiły się inne znane nazwiska polityczne takie jak Lisa Raitt, zastępczyni przywódcy federalnych konserwatystów i John Baird, były federalny minister spraw zagranicznych. Christine Elliott, była rywalka Browna w wyborach 2015 roku również pojawia się w spekulacjach o ewentualnym przywództwie, choć obecnie nie jest zaangażowana w politykę.

Są też inni kandydaci. Rzadziej wymieniani, ale niekoniecznie bez szans na partyjne przywództwo. Są to Caroline Mulroney, córka byłego premiera Kanady działająca w okręgu York Simcoe i Rod Phillips, były dyrektor Ontario Lottery and Gaming Corp. działający w okręgu Ajax.