Grammy: Bruno Mars wielkim wygranym

Kanada Top News sty 29, 2018 at 12:30 pm
Alessia Cara

Alessia Cara

Bruno Mars triumfował podczas niedzielnej ceremonii przyznania nagród Grammy, uznawanych za muzyczne Oscary, zdobywając sześć wyróżnień, w tym za najlepszy album “24K Magic” i za najlepszy utwór roku “That’s What I Like”.

Również Kanadyjczycy mają sporo powodów do radości.

Pośmiertne wyróżnienie otrzymał “bard z Montrealu” – Leonard Cohen. Wielokrotnie nominowana w różnych kategoriach 21-letnia Alessia Cara z Brampton zdobyła statuetkę za najlepszy debiut roku. Po raz pierwszy w tej kategorii triumfował reprezentant Kanady.

Statuetki przywieźli także do Kanady: inżynier dźwięku Charles Moniz (za współpracę z Bruno Marsem), The Weeknd (za płytę “Starboy”) i sopranistka Barbara Hannigan (solowy album klasyczny “Crazy Girl Crazy”). Inni nominowani z Kanady (Sarah McLachlan, Michael Bublé) mieli mniej szczęścia.

Bruno Mars

Bruno Mars

Bruno Mars, artysta tworzący muzykę z pogranicza R&B i funk, został ponadto nagrodzony m.in. w kategorii nagranie roku (przyznawane wykonawcy i zespołowi produkcyjnemu) za utwór “24K Magic”. Mars zwyciężył we wszystkich kategoriach, w których był nominowany.

Nominowany siedmiokrotnie raper Lamar podczas gali w nowojorskiej Madison Square Garden odebrał 5 nagród, jednak w kategoriach uważanych za mniej prestiżowe, w tym dla najlepszego albumu rap, najlepszego utworu rapowego, najlepszego wykonania utworu rapowego i najlepszego teledysku. Lamar na koncie ma już 12 nagród Grammy.

Jednym z największych przegranych wieczoru okazał się Jay-Z, który mimo aż ośmiu nominacji nie wygrał ani razu. W mediach nie brakuje głosów, że wieczór miał szansę stać się wielkim triumfem dla muzyki rap ze względu na licznych raperów nominowanych w ważnych kategoriach, jednak wybór przyznającej nagrody Recording Academy po raz kolejny okazał się bardziej zachowawczy. Mimo to przyznanie nagrody za najlepszy album płycie R&B to krok naprzód, przypominając, że dzieło Bruno Marsa to jedna z zaledwie kilku nagrodzonych w tej kategorii płyt R&B.

Wokalista pop Ed Sheeran został nagrodzony za swój album “Divide” oraz utwór “Shape of You”, a płytę “Blue & Lonesome” legendarnych The Rolling Stones doceniono w kategorii najlepszy album bluesowy. Chris Stapleton dostał trzy nagrody Grammy za najlepszy album country, najlepszą piosenkę country i najlepsze solowe wykonanie utworu country.

Pośmiertne wyróżnienia przyznano znanej z sagi “Gwiezdne Wojny” aktorce Carrie Fisher oraz współpracownikowi Bruno Marsa, Tomowi Coyne’owi.

Pełna lista przyznanych nagród - TUTAJ.