Kryptowaluty nie wywołają zmian w opodatkowaniu

Rynek Top News sty 30, 2018 at 12:30 pm

zz bitcoin22Ministerstwo Finansów Kanady zdecydowało się nie zmagać z bitcoinem i pozostawić bez zmian zasady opodatkowania tej i innych kryptowalut.

Rząd nie zaostrzy przepisów dotyczących transakcji z walutami elektronicznymi. Zapowiedział to minister Billa Morneau podczas Światowego Forum Gospodarczego w Davos. W poniedziałek dodał, że nie może być mowy o dostosowywaniu twardych przepisów do kryptowalut, które mogą być i pieniądzem, i towarem i nawet dochodem. W innej wypowiedzi stwierdził, że waluty elektroniczne mogą jednak wprowadzać ryzyko do gospodarki przez to, że mogą służyć do prania pieniędzy, a nawet do finansowania terroryzmu.

Takie podejście silnie kontrastuje z innymi oświadczeniami ważnych decydentów.. Szef banku centralnego Kanady, Stephen S. Poloz, ostrzegał w grudniu przed inwestycjami w kryptowaluty. Co więcej, porównał takie transakcje do gier hazardowych.

Do tej pory oficjalne stanowisko Kanady różni się znacznie m. in. od poglądów rządu Korei Południowej, który ściśle uregulował handel kryptowalutami. Większość krajów nie uznaje ich za jednostkę walutową, środek płatniczy czy pieniądz elektroniczny, dzięki czemu tworzenie jednostek w ramach wbudowanego w system algorytmu jest legalne. Zwykle z tych samych powodów nie korzysta jednak z ulg podatkowych przewidzianych dla handlu walutą – na przykład może dotyczyć jej VAT.

zz vitcoinW USA urząd podatkowy traktuje bitcoina jako własność i generalnie jako zysk kapitałowy ale opodatkowuje go jako przychód. Donald Trump skutecznie zlikwidował szarą strefę wprowadzając podatki wtedy, gdy jedna wirtualna waluta jest zamieniana na inną.

Najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin, jednak istnieje już ponad 1300 kryptowalut na ponad 7500 specjalnych giełdach (tak zwanych kryptogiełdach).

Jednocześnie rząd kanadyjski oficjalnie zapowiedział w Davos ustami swojego ministra stworzenie identyfikacji cyfrowej podróżnych w oparciu o tę technologię. Ma do tego dojść na podstawie blockchaina (rozproszona baza danych w modelu open source w sieci) we współpracy z firmą Accenture, która jest jedną z największych na świecie przedsiębiorstw outsourcingowych w dziedzinie zarządzania i technologii. Tak innowacyjna usługa ma pomóc turystom przejść wszystkie procedury administracyjne związane z podróżowaniem w możliwie najkrótszym czasie. Projekt jest realizowany wspólnie z rządem Holandii.

Minister transportu Kanady Marc Garneau zauważył: - Innowacja jest kluczem do zwiększenia globalnej konkurencyjności, mobilności i produktywności. Wykorzystywanie nowych osiągnięć technologicznych pomoże nam zwiększyć efektywność transportu lotniczego, zarazem poprawiając wygodę podróżnych. 

Więcej: TUTAJ.