Ambasador Kurnicki w CBC o sporze wokół ustawy o IPN

Polacy w Kanadzie Series Top News sty 31, 2018 at 2:18 pm

z mediaNowelizacja ustawy o polskim IPN-ie stała się wydarzeniem nieomal na skalę światową. Jest to rezultat krytycznej reakcji ze strony Izraela i środowisk żydowskich, którym nie odpowiada brzmienie nowej ustawy i domagają się jej zmiany. Dziś rano radio CBC rozmawiało o tym z ambasadorem RP w Kanadzie – dr. Andrzejem Kurnickim.

Nowelę ustawy o IPN (Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu), Sejm uchwalił w piątek. Zgodnie z nią, każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do 3 lat. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”. Polska ustawa wprowadza te sankcje głównie za irytujące, błędne sformułowanie „polskie obozy śmierci”.

Dzisiaj komisje senackie bez poprawek poparły nowelizację ustawy, która czeka teraz na podpis prezydenta. On sam powiedział w TVP: - Należy spokojnie wyjaśniać sprawę, natomiast nam absolutnie nie wolno się wycofać, mamy prawo bronić prawdy historycznej.

Do nowych przepisów krytycznie odnoszą się od soboty władze Izraela. Po ich stronie stanęły… niemieckie media. Naciski ze strony Izraela są ogromne, m. in. planowana jest kampania na forum Unii Europejskiej (choć ustawa wprost odwołuje się do prawa UE obowiązującego od 2008 r.), prasa izraelska pisze o polskim „udziale w Holokauście”, a 61 deputowanych w 120-osobowym Knesecie poparło dziś projekt ustawy, na mocy której Polska zostałaby oskarżona o negowanie Holokaustu, jeśli przyjmie nową ustawę o IPN!

Dr Andrzej Kurnicki, Ambasador RP w Kanadzie

Dr Andrzej Kurnicki, Ambasador RP w Kanadzie

Tymczasem kanadyjskie radio publiczne CBC o ocenę sytuacji poprosiło Ambasadora RP w Kanadzie – dr. Andrzeja Kurnickiego.

Ambasador nienagannym angielskim  tłumaczył, dlaczego niemieckich obozów w Polsce nie można nazywać “polskimi” oraz że ofiarami terroru byli nie tylko polscy Żydzi, ale również Polacy, którzy za pomoc udzielaną Żydom karani byli śmiercią, czego Niemcy nie stosowali w żadnym innym okupowanym kraju.

Na zarzut dziennikarki Anny Marii Tremonti, że zdarzały się wśród Polaków przypadki zbrodni na Żydach, ambasador przytoczył nieznany w zachodnim świecie fakt, że z rozkazu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Armia Krajowa wykonywała wyroki śmierci na osobach, które wydawały Żydów w ręce niemieckie. Ambasador wspomniał także, że w mieście na wschodzie Polski, z którego on sam pochodzi, Polacy pomagali Żydom i tracili przez to życie, włącznie z miejscowym proboszczem.

Na antenie CBC ambasador Kurnicki podkreślił, że zaprzeczanie zbrodni Holokaustu jest w Polsce karalne, zaś nowelizacja ustawy o IPN ma na celu zaprzestanie kampanii oszczerstw wobec Polski za rzekomy udział w Holokauście.

Ostatnie słowo w audycji udostępniono krytykom nowelizacji ustawy o IPN. W tej roli zaprezentowała się wykładowczyni judaistyki i kanadyjska muzealniczka Barbara Kirshenblatt-Gimblett, która obecnie jest dyrektorem programowym wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, a także Anna Bikont, dziennikarka “Gazety Wyborczej, autorka książki “My z Jedwabnego”.

Ich argumenty, jak również pełny wywiad z Ambasadorem RP, można odsłuchać z podcastu dzisiejszej audycji The Current w CBC Radio – dostępnego TUTAJ (od 47 min. 35 sek).