Pamiątka z Dominikany: tęgoryjec dwunastnicy

Kanada Series Top News luty 1, 2018 at 4:00 pm
Katie i Eddie

Katie i Eddie

Para z Windsor w Ontario spędzała wakacje na Dominikanie. Nic nie zapowiadało tego, że z wakacji przywiozą obrzydliwego pasażera na gapę.

Katie Stephen i Eddie Zytner spędzali wakacje w resorcie w Punta Cana – IFA Villas Bavaro. Zwykły spacer po plaży zapamiętają na długo. Po powrocie para poczuła swędzenie stóp, które z każdą chwilą narastało.

- Jeśli twoje stopy zaczną strasznie swędzieć po podróży, od razu skontaktuj się z lekarzem. Na początku myślałam, że to tylko zwykłe ukąszenia. Jednak z dnia na dzień uczucie swędzenia coraz bardziej mi doskwierałonapisała na portalu społecznościowym Katie Stephen.

Diagnoza była dość zaskakująca: swędzenie powoduje tęgoryjec dwunastnicy. Jest to pasożyt, który należy do nicieni. Osiąga długość do dwóch centymetrów.

zz tego1

Tęgoryjec dwunastnicy (Ancylostoma duodenale)

Jak informują naukowcy, na Dominikanie żyją organizmy, które są nosicielami tęgoryjca. Prawdopodobnie na plaży leżały ich odchody. Para, spacerując boso, naraziła się na kontakt z zarodźcami. To najczęstszy sposób rozprzestrzeniania się tego pasożyta.

Obecnie tęgoryjcem dwunastnicy może być zainfekowanych od 576 do 740 milionów ludzi. Wiele zarażonych osób może nie odczuwać żadnych objawów, dlatego jest to dość niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dopiero w badaniach wychodzi na przykład anemia, za którą może stać tęgoryjec.

Dzieci, które żyją z tęgoryjcem długo, tracą między innymi żelazo, co może prowadzić do zaburzeń związanych ze wzrostem i rozwojem intelektualnym.

Na szczęście zakażenie tęgoryjcem można łatwo leczyć.

Screen Shot 2018-01-31 at 17.28.52