Zmarł Jay Switzer, gigant branży medialnej

Kanada Top News luty 1, 2018 at 6:00 am
Jay Switzer

Jay Switzer

W wieku 61 lat po krótkiej walce z rakiem mózgu zmarł Jay Switzer, znany kanadyjski magnat medialny, który pomógł stworzyć kilka największych firm nadawczych w Kanadzie. 

Był twórcą i szefem m.in. radiotelewizji CHUM czy pionierskiego kanału telewizji muzycznej MuchMusic.

Pochodził z Calgary. Do medialnego biznesu dość wcześnie wprowadziła go matka, Phillis Switzer (współzałożycielka CItyTV) oraz ojciec Israel Switzer, inżynier telewizji kablowej.

To właśnie Switzerowi Kanada zawdzięcza pionierski kanał TV muzycznej jaką stała się MuchMusic (przeciwwaga amerykańskiej MTV), a także platformę filmową HDTV – Hollywood Suite.

zz muchW wieku 16 lat Switzer rozpoczął pracę w CityTV  na centrali telefonicznej, później jako instalator telewizji kablowej w Maclean-Hunter, skąd piął się na coraz wyższe stanowiska w filmie i telewizji.

Odegrał kluczową rolę w rozszerzeniu działalności radiotelewizji CHUM na nowe rynki i uruchomieniu różnych nowych usług, platform, produkcji i kanałów specjalistycznych.

Jednym z jego najważniejszych projektów było stworzenie aplikacji licencyjnej, która pomogła wnieść na antenę kanadyjski kanał muzyczny MuchMusic.

W 2010 r. Switzer został współzałożycielem niezależnej platformy filmowej Hollywood Suite. Był także członkiem zarządu różnych firm medialnych i wiceprezesem Kanadyjskiego Stowarzyszenia Nadawców (Canadian Association of Broadcasters).

zz hollywoodZa swoje znaczące zasługi otrzymał Order Kanady i Jubileuszowy Medal Królowej.

Canadian Academy of Canadian Cinema & Television planuje przyznać mu specjalne wyróżnienie za życiowe osiągnięcia podczas nadchodzącej gali Canadian Screen Awards.

Był mężem aktorki Ellen Dubin.