Pierwszy meczet na Jukonie 

Kanada Top News luty 2, 2018 at 4:00 pm
Magazyn zakupiono ze zbiórek

Magazyn zakupiono ze zbiórek

Na kanadyjskim Jukonie powstanie pierwszy meczet. Zakłada go tam Muhammad Javed, który w muzułmańską świątynię przekształca należący do niego magazyn.

Meczet będzie gotowy przed końcem lata i będzie służył muzułmanom mieszkającym w stolicy prowincji Jukon – Whitehorse. W mieście liczącym 25 tys. mieszkańców jest ich tam niecała setka.

Do magazynu (zakupionego ze zbiórek) należy dobudować minaret, dobudować nowe ściany wewnętrz, kuchnię, małą bibliotekę i kopułę, a także oddzielne pomieszczenie mieszkalne dla imama.

Muhammad Javed

Muhammad Javed

“To ekscytujący projekt” – powiedział Muhammad w CBC Yukon. “A kiedy się już rozpocznie, wielu ludzi będzie chętnych do wykonania pracy społecznej i nam pomoże.”

Obecnie Muhammad i inni muzułmanie z Whitehorse wynajmują niewielką przestrzeń biurową, z której korzystają podczas wspólnych modlitw. Bez imama, miejscowi na zmianę prowadzą modły. Około 35 mężczyzn i 10 kobiet regularnie gromadzi się w maleńkiej przestrzeni, która ma tylko jedną łazienkę i aneks kuchenny. Mężczyźni używają zlewu kuchennego do wykonywania ablucji (jak mycie nóg przed wejściem do pokoju modlitwy).

Kiedy Muhammad przybył do Whitehorse z Pakistanu 17 lat temu, jego rodzina była jedną z zaledwie trzech rodzin muzułmańskich w okolicy: ”Czułem się bardzo samotny. Jeśli jesteś w bardzo małej społeczności kulturowej, czujesz się wykluczony. Bardzo ważne jest, abyśmy mieli większą społeczność”.

Obecne miejsce modlitw

Obecne miejsce modlitw

Jego zdaniem wielu muzułmanów przybywa do Whitehorse z Indii i Pakistanu aby studiować w miejscowym Yukon College. Potem jednak z braku świątyni uciekają z Whitehorse do innych miast Kanady.